10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Pandemia chorób tropikalnych w Europie? Epidemiolodzy ostrzegają

Przyszłość Europy niesie ze sobą perspektywę rozprzestrzeniania się chorób tropikalnych, ostrzega uznana wirusolog, profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska. Wzrost globalnej temperatury łączy się ze zwiększeniem zasięgu występowania komarów przenoszących groźne schorzenia takie jak denga, malaria czy choroba zachodniego Nilu. To wyzwanie, z którym Europa będzie musiała się mierzyć w nadchodzących latach.

Komary stanowią również nośniki wielu chorób zakaźnych.
Komary stanowią również nośniki wielu chorób zakaźnych.
Zdjęcie autorstwa Jimmy Chan z Pexels

Najnowsze ostrzeżenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) sugerują, że liczba zachorowań na dengę w roku 2023 może osiągnąć rekordowe wartości. Wirus dengi jest przenoszony przez komary Aedes aegypti i Aedes albopictus. Zagrożenie związane z tą chorobą obejmuje obecnie połowę ludności światowej. Niewątpliwie wzrost liczby przypadków dengi od roku 2000 jest w dużej mierze spowodowany globalnym ociepleniem, które sprzyja zarówno rozmnażaniu się komarów, jak i rozbudowie populacji wirusów.

Denga to obecnie choroba tropikalna, ograniczona do południowej Azji, Afryki Środkowej i południowych Stanów Zjednoczonych.

Jest to bardzo groźna choroba, mogąca prowadzić do tzw. gorączki krwotocznej o 30 proc. odsetku zgonów. W skali roku odnotowuje się ok. 25 tys. zgonów na całym świecie z tego powodu.

– mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Jakie choroby przenoszą choroby

Jednak to nie tylko denga budzi zaniepokojenie wśród badaczy. Komary stanowią również nośniki innych chorób zakaźnych.

Choroby najczęściej przenoszone przez komary:

  • denga
  • malaria,
  • żółta gorączka,
  • zika,
  • choroba zachodniego Nilu

Ekspansja komarów związana z podnoszeniem się globalnej temperatury jest już zauważalna w Europie, a nawet w Polsce, gdzie zidentyfikowano komary tygrysie.

W miarę postępującego ocieplenia klimatu, konieczne jest zrozumienie, że przyszłość przynosi ze sobą ryzyko rozprzestrzeniania się chorób tropikalnych również na terenie europejskich państw. Chociaż ten proces nie zdarzy się w ciągu jednego czy dwóch lat, to perspektywa kilkudziesięciu lat stawia przed nami wyzwanie, na które musimy się przygotować.

Eksperci uspokajają jednak, że dotychczasowe przypadki zakażeń wirusem dengi wśród Europejczyków były skutkiem podróży do krajów endemicznych. Jeśli jednak zmiany klimatyczne będą postępować, to w przyszłości może pojawić się ryzyko, że choroby tropikalne stają się rodzime również w Europie.

Epidemiolodzy przypominają, że istnieją już dwie szczepionki przeciwko wirusowi dengi, szczególnie zalecane turystom udającym się do krajów, gdzie choroba występuje endemicznie. Jednak prace nad bezpieczniejszą szczepionką na platformie mRNA wciąż trwają.

Oprócz szczepień, eksperci podkreślają wagę kontaktu z służbami sanitarnymi przed podróżą oraz przestrzegania zasad higieny osobistej, jakości posiłków i wody. W obliczu rosnących zagrożeń, świadomość i odpowiednie przygotowanie są kluczowe dla zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa podróżującym.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#komary #choroby tropikalne #choroby przenoszone przez komary #wirus Zika

MaŁu