Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Nowa metoda leczenie zwyrodnienia stawów. Pomogą komórki macierzyste

Stosowanie komórek macierzystych z różnych źródeł okazało się efektywną terapią w leczeniu zwyrodnienia stawu kolanowego, co wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców i opublikowanej w czasopiśmie „Journal of Orthopaedic Research”.

Coraz więcej osób choruje.
Eugenia Remark - pexels.com
 • Przeszczepienie komórek macierzystych jest skuteczną metodą leczenia zwyrodnienia stawu kolanowego.
 • Największy efekt przeciwbólowy ma przeszczepienie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej, zwłaszcza własnych komórek pacjenta (autologicznych) oraz z krwi pępowinowej.
 • Funkcjonowanie stawu kolanowego najlepiej wraca do normy również po przeszczepieniu autologicznych komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej.

Zwyrodnienie stawów kolanowych to powszechna postać choroby zwyrodnieniowej stawów, która stanowi czwartą co do częstości przyczynę inwalidztwa u kobiet i ósmą u mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, a w grupie 55-64 lat dotyka ono 40% kobiet i 30% mężczyzn.

Czynniki ryzyka zwyrodnienia stawów

Do czynników zwiększających ryzyko zwyrodnienia stawów kolanowych zalicza się:

 • płeć żeńska, 
 • nadwaga i otyłość, które generują mechaniczne obciążenie stawów,
 • urazy,
 • pewne rodzaje aktywności fizycznej.

Objawy zwyrodnienia stawów kolanowych

Objawy zwyrodnienia stawów kolanowych obejmują:

 • sztywność, 
 • puchnięcie, 
 • ból stawów,
 • ograniczoną ruchomość. 

Wczesne stadia choroby są leczone fizykoterapią i lekami mającymi opóźnić postęp procesów zwyrodnieniowych. W zaawansowanych przypadkach stosuje się endoprotezoplastykę, czyli wszczepienie protezy stawu kolanowego.

Nowa metoda leczenia zwyrodnienia stawów

Ostatnie postępy w biologii molekularnej, biologii komórkowej i medycynie precyzyjnej otworzyły nowe możliwości leczenia zwyrodnienia stawów kolanowych. Jedną z nich jest medycyna regeneracyjna, wykorzystująca komórki macierzyste z różnych źródeł, takich jak tkanka tłuszczowa, krew pępowinowa czy szpik kostny. Skuteczność tej metody była jednak kwestionowana.

W celu zweryfikowania skuteczności terapii komórkami macierzystymi, naukowcy z Jiujiang First People's Hospital w Jiujiang City w Chinach przeprowadzili przegląd literatury oraz metaanalizę 16 randomizowanych badań obejmujących 875 pacjentów z zwyrodnieniem stawu kolanowego. Spośród nich, 441 otrzymało przeszczepy komórek macierzystych, a 434 stanowiło grupę kontrolną.

Wyniki analizy wykazały, że już od trzeciego miesiąca po przeszczepieniu komórek macierzystych pacjenci doświadczali zmniejszenia bólu stawów kolanowych. Największy efekt przeciwbólowy obserwowano po przeszczepieniu komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej, zwłaszcza autologicznych komórek pacjenta oraz komórek z krwi pępowinowej.

Podsumowanie:

Naukowcy stwierdzili, że terapia komórkami macierzystymi jest bezpiecznym i skutecznym podejściem w leczeniu zwyrodnienia stawów kolanowych, minimalizującym ból i przywracającym funkcję stawu kolanowego.

Terapia komórkami macierzystymi może być alternatywą dla leczenia farmakologicznego lub endoprotezoplastyki. Dalsze badania są potrzebne, aby potwierdzić te wyniki i określić optymalne źródło komórek macierzystych oraz sposób przeszczepu.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, onlinelibrary.wiley.com

 

#zwyrodnienie stawów #Zwyrodnienie stawów kolanowych

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo