Według najnowszego raportu, jedynie 40 procent Polaków poddaje się regularnym badaniom lekarskim, wykonując wizyty u specjalistów co pół roku lub rzadziej. Badania przeprowadzone przez Instytut IQS dla ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Pobierz Zdrowie” wykazują, że pandemia nie wpłynęła na zwiększenie częstotliwości wizyt medycznych.
Wyniki raportu pokazują, że tylko 44 procent ankietowanych zadeklarowało regularne odwiedzanie lekarza w celu przeprowadzenia profilaktycznych badań medycznych.
Z raportu jednoznacznie wynika, że Polakom brakuje motywacji do wykonywania badań profilaktycznych. A pamiętajmy, że właściwa profilaktyka zdrowotna i regularne badania mogą nie tylko zapobiegać poważnym chorobom i ich konsekwencjom, ale także ratować życie.
Badanie pokazało również, że blisko połowa respondentów (46 procent) decyduje się na kontrolne badania diagnostyczne z własnej inicjatywy, dbając o swoje zdrowie, a nie jedynie na zalecenie lekarza. Wśród najczęściej wymienianych badań diagnostycznych są badania krwi (73 procent), moczu (60 procent) oraz prześwietlenia oraz USG (53 procent). Natomiast diagnostyka kału okazała się najrzadziej wykonywanym badaniem (21 procent).
Badani respondenci najczęściej zwracają się do lekarza z objawami wymagającymi konsultacji medycznej w przypadku dotkliwych dolegliwości.
Wśród rzadziej wymienianych symptomów wymagających konsultacji lekarskiej znalazły się m.in.:
Równocześnie raport wykazał, że aż 72 procent Polaków odczuwa lęk związany z chorobami, zarówno swoimi, jak i bliskich. Zasadnicza większość trosk związana jest z pragnieniem zachowania zdrowia w rodzinie.
Tych chorób Polacy boją się najbardziej:
Obawa przed chorobami jest powszechna i zwykle wiąże się z naturalnym pragnieniem ochrony i zachowania zdrowia. Niemniej jednak, przesadna troska może prowadzić do leku i obsesji, które są zdecydowanie bardziej szkodliwe dla jakości naszego życia.
Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2023 roku przez Instytut badań IQS na reprezentatywnej grupie 800 mieszkańców Polski. W ramach ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej "Pobierz Zdrowie".