Dziś nie jest już raczej dla nikogo zaskoczeniem, że każdy etap edukacji w Polsce obejmuje naukę języka angielskiego. Jednak równie ważne okazują się wybory drugiego, a nawet trzeciego języka. Sprawdź, które języki obce cieszą się największym zainteresowaniem w polskich szkołach.
Analiza przeprowadzona przez platformę językową Preply.com wskazuje, jak na przestrzeni lat zmieniały się trendy związane z nauką języków obcych.
Znajomość języków obcych umożliwia dostęp do międzynarodowych rynków pracy, zapewnia swobodę podróżowania oraz ułatwia ewentualną zmianę miejsca zamieszkania. Okazuje się, że pomimo ogromnej popularności angielskiego, nie zawsze jest on traktowany priorytetowo.
W Polsce, już w przedszkolu, dzieci poznają angielski poprzez wierszyki, bajki i piosenki, a zasadnicze zagadnienia związane z gramatyką tego języka uczą się praktycznie wszyscy uczniowie na poziomie szkoły podstawowej.
Co ciekawe w innych państwach Europy, nacisk kładzie się również na inne języki obce, takie jak niemiecki czy francuski. Szczególnie dotyczy to Belgii i Luksemburga, gdzie obecność aż trzech języków urzędowych wpłynęła na to, że nauka angielskiego jest tam mniej priorytetowa. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Węgier, Holandii, Niemiec i Portugalii, gdzie dzieci mogą napotykać trudności z komunikacją w języku angielskim.
W Polsce szczególny nacisk kładzie się na naukę języka niemieckiego. Około 54% licealistów i większość (71%) uczniów techników uczy się niemieckiego jako języka obcego. W tym względzie Polska wyróżnia się w Europie. Jeśli weźmiemy pod uwagę europejską średnią, to w przypadku szkół ogólnokształcących poza angielskim, najpopularniejszymi językami obcymi są hiszpański i francuski.
Polska również wyróżnia się na tle innych krajów pod względem nauki języków obcych na uczelniach wyższych. Nawet w trakcie studiów, większość studentów wybiera lektoraty z angielskiego, co obejmuje blisko pół miliona osób. Jednak, w przypadku innych języków, zainteresowanie jest znacznie mniejsze. Niemieckiego uczy się tylko 5% studentów, a hiszpańskiego jedynie 3%. Francuski i rosyjski cieszą się jeszcze mniejszą popularnością. Co więcej, liczba osób zainteresowanych nauką rosyjskiego na polskich uczelniach wyższych w ciągu ostatnich 2 lat spadła aż o 40%. Powód tego trendu jest oczywisty i wiąże się bezpośrednio z pełnoskalową wojną i rosyjską agresją na Ukrainę.
Eksperci podkreślają, że naukę języka obcego warto rozpocząć jak najwcześniej. Im młodsze dziecko, tym bardziej elastyczny jest jego mózg, co ułatwia opanowanie podstaw języka, który może być doszlifowywany w późniejszym życiu. Istnieje kilka naturalnych przewag dzieci w nauce języków. Dzieci są bardziej zdolne do rozwijania właściwej wymowy, ponieważ nadal rozwijają swoje umiejętności językowe i są w stanie dokładniej naśladować dźwięki.
Dlatego warto pamiętać, że edukacja językowa to klucz do przyszłych możliwości zawodowych i osobistego rozwoju. Niezależnie od języka, który wybierzesz, nauka języków obcych otwiera drzwi do różnorodnych doświadczeń i szans na całym świecie.