Coraz więcej nastolatków cierpi na nadciśnienie tętnicze. Szacunki wskazują, że problemy z ciśnieniem występują już u 4% dzieci i nawet 10% nastolatków. Jednym z leków, które mogą być stosowane u tej grupy wiekowej, są beta-adrenolityki. Jak informuje Agencja Badań Medycznych, naukowcy z Polski przeprowadzają właśnie badania nad skutecznością jednego z tych leków.
Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży może mieć charakter pierwotny (samoistny), jednak częściej niż u dorosłych, jest spowodowane innymi chorobami. Przyczynami wtórnymi nadciśnienia u dzieci i młodzieży są głównie choroby miąższu i naczyń nerek, a także choroby tarczycy. Częściej występuje u dzieci z obciążoną historią nadciśnienia w rodzinie oraz u dzieci z nadwagą lub otyłością.
Nieleczone lub niewłaściwie leczone nadciśnienie może prowadzić do poważnych chorób, a nawet zgonu z powodu schorzeń sercowo-naczyniowych w późniejszym wieku dorosłym. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, beta-adrenolityki są jednym z leków, które można stosować u nastolatków. Istnieje wiele dowodów na skuteczność tych leków, pomimo możliwych działań niepożądanych.
Nebiwolol jest nowoczesnym lekiem o złożonym mechanizmie działania. Projekt ESONIA prowadzony przez Warszawski Uniwersytet Medyczny to wieloośrodkowe badanie kliniczne, którego celem jest potwierdzenie skuteczności nebiwololu w leczeniu nadciśnienia tętniczego u nastolatków przy minimalnych skutkach ubocznych.
Badanie obejmie nastolatków w wieku od 12 do 17 lat z nadciśnieniem tętniczym. W pierwszej fazie pacjenci nie otrzymają badanego leku. W drugiej fazie zostaną losowo przydzieleni do grupy otrzymującej lek lub grupy otrzymującej placebo (pustą tabletkę). W trzeciej, najdłuższej fazie wszyscy pacjenci otrzymają badany lek. Po zakończeniu każdej fazy przeprowadzone zostaną badania oceniające stan układu krążenia i profil metaboliczny uczestników.
Badanie jest finansowane przez Agencję Badań Medycznych.