Z najnowszych badań wynika, że w przeciągu zaledwie siedmiu miesięcy algorytm SI skutecznie przewidział 70 proc. nadchodzących trzęsień ziemi w Chinach na tydzień przed ich rzeczywistym wystąpieniem - raportuje „Bulletin of the Seismological Society of America”. Zespół naukowców z University of Texas w Austin opracował ten algorytm. SI otrzymała zestaw funkcji statystycznych opartych na wiedzy zespołu dotyczącej fizyki trzęsień ziemi, a następnie poddana została szkoleniu na podstawie pięcioletniej bazy danych sejsmicznych. Następnie algorytm „nasłuchiwał” sygnałów nadchodzących trzęsień ziemi rejestrowanych przez sejsmografy.
Wykorzystując mechanizmy sztucznej inteligencji naukowcy opracowali cotygodniową prognozę, w ramach której SI z powodzeniem przewidziała 14 trzęsień ziemi w promieniu ponad 320 kilometrów, niemal dokładnie określając ich siłę. SI pomijała jedno trzęsienie, wysyłając jednak osiem fałszywych alertów.
Ten eksperyment był częścią międzynarodowego konkursu zorganizowanego w Chinach, w którym SI opracowana przez University of Texas zajęła pierwsze miejsce spośród 600 innych projektów.
Mimo że nie jest jeszcze pewne, czy to podejście będzie skuteczne w innych miejscach, zdaniem autorów osiągnięte wyniki są kamieniem milowym w dziedzinie prognozowania trzęsień ziemi przy użyciu SI. Badacze z Teksasu mają nadzieję, że w przyszłości technologia oparta na SI będzie mogła ograniczyć wpływ trzęsień ziemi na życie i gospodarkę.
Według ekspertów, w miejscach wyposażonych w odpowiednie sieci do monitorowania trzęsień ziemi, takich jak Kalifornia, Włochy, Japonia, Grecja, Turcja i Teksas, SI może poprawić skuteczność swoich prognoz i precyzyjniej określić miejsce wystąpienia trzęsienia do kilkudziesięciu kilometrów.
Przewidywanie trzęsień ziemi to Święty Graal. Choć nie jesteśmy jeszcze w stanie prognozować ich dla dowolnego miejsca na świecie, to osiągnięcia pokazują, że to, co uznawane było za problem niemożliwy do rozwiązania, można zasadniczo rozwiązać.
Kolejnym krokiem będzie przetestowanie SI w Teksasie, gdzie występuje wiele trzęsień ziemi o niewielkiej i średniej sile. W sieci TexNet znajduje się 300 stacji sejsmicznych, a dostępne są ponad sześcioletnie ciągłe zapisy, co czyni ten stan doskonałym miejscem do weryfikacji skuteczności tej metody.
Podsumowanie:
Zdaniem ekspertów w miejscach wyposażonych w odpowiednie sieci śledzenia sejsmicznego sztuczna inteligencja może poprawić swój wskaźnik skuteczności i zawęzić przewidywania miejsca trzęsienia do kilkudziesięciu kilometrów.
Jeśli sztuczna inteligencja będzie w stanie skutecznie przewidywać trzęsienia ziemi, może to mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo i ochronę życia.
Jeden z kolejnych kroków ma być przetestowanie sztucznej inteligencji w Teksasie, ponieważ w tym stanie występuje wiele trzęsień ziemi o małej i średniej sile.