Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Komórki z laboratorium wyleczą ślepotę?

Zastosowanie nanotechnologii umożliwiło naukowcom wyhodowanie kluczowych komórek siatkówki, co może otworzyć nowe perspektywy w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej, będącej główną przyczyną ślepoty.

Naukowcy opracowali nowatorską metodę leczenia. Pomoże w walce ze zwyrodnieniem plamki żółtej
Naukowcy opracowali nowatorską metodę leczenia. Pomoże w walce ze zwyrodnieniem plamki żółtej
Zdjęcie autorstwa Ksenia Chernaya z Pexels

Grupa badawcza z Anglia Ruskin University stworzyła trójwymiarowe rusztowanie z nanowłókien, na którym hodowano komórki nabłonka barwnikowego (RPE), niezbędne dla zdrowego funkcjonowania siatkówki. To rewolucyjne podejście pozwoliło na utrzymanie sprawności tych komórek w laboratorium przez aż 150 dni.

Zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza choroby

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która może prowadzić do utraty wzroku i dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Prognozy wskazują, że do 2050 roku aż 77 milionów Europejczyków może zmagać się z różnymi formami tej choroby. Przede wszystkim jest to wynik starzejącego się społeczeństwa.

Choroba ta ma różne źródła w zależności od regionu. W krajach zachodnich problemem jest nieprawidłowe gromadzenie się złogów tłuszczów w siatkówce, zwanych druzami. W krajach rozwijających się przeważają zaburzenia wzrostu naczyń krwionośnych, które mogą prowadzić do krwotoków w siatkówce. W obu przypadkach jednak dochodzi do uszkodzenia błony Brucha oraz komórek nabłonka barwnikowego.

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Badacze sugerują, że jednym z potencjalnych sposobów leczenia jest przeszczepienie nowych komórek nabłonka barwnikowego do oka. Jednak wcześniejsze próby hodowli tych komórek na płaskich powierzchniach nie były tak efektywne. Nowatorskie podejście oparte na trójwymiarowym rusztowaniu z nanowłókien umożliwia hodowanie tych komórek w bardziej naturalnym środowisku.

To badanie po raz pierwszy wykazało, że sztuczne rusztowania z nanowłókien traktowane substancją przeciwzapalną, taką jak acetonid fluocinolonu, mogą poprawić wzrost, różnicowanie i funkcjonalność komórek nabłonka barwnikowego (RPE). W przeszłości naukowcy hodowali komórki na płaskiej powierzchni, która nie odpowiada naturalnym warunkom. Jednak komórki świetnie rosną w trójwymiarowym środowisku stworzonym przez sztuczne rusztowanie.

– wyjaśnia prof. Barbara Pierscionek, główna autorka eksperymentu opublikowanego w czasopiśmie „Materials & Design”.

Naukowcy wyjaśniają, że to odkrycie ma ogromny potencjał, ponieważ sztuczne rusztowanie mogłoby zastąpić uszkodzoną błonę Brucha, stanowiąc syntetyczne i biostabilne wsparcie dla przeszczepu komórek siatkówki. Innowacyjna forma terapii ma potencjał pomóc milionom ludzi na całym świecie cierpiącym na choroby oczu takie jak zwyrodnienie plamki żółtej.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, sciencedirect.com

#zwyrodnienie plamki żółtej #choroby oczu #okulista

MaŁu