Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kiedy mężczyzna powinien się wybrać do urologa?

W Polsce rak prostaty, rak nerki i rak pęcherza moczowego odpowiadają łącznie za ok. 12 tys. zgonów rocznie. Należą one do sześciu najczęściej występujących wśród mężczyzn nowotworów złośliwych. Po ukończeniu 40. roku życia każdy mężczyzna powinien odwiedzić urologa – przypominają eksperci. Zwiększa to szansę na wczesne wykrycie trzech nowotworów złośliwych – raka nerki, prostaty i pęcherza moczowego oraz ich skuteczne leczenie.

W Polsce rak prostaty, rak nerki i rak pęcherza moczowego odpowiadają łącznie za ok. 12 tys. zgonów rocznie
W Polsce rak prostaty, rak nerki i rak pęcherza moczowego odpowiadają łącznie za ok. 12 tys. zgonów rocznie
Zdjęcie autorstwa Tima Miroshnichenko z Pexels

Wcześnie wykryte nowotwory urologiczne poddają się bowiem skutecznemu leczeniu. 

Jak przekonują eksperci, wizyta u urologa jest tym bardziej potrzebna, jeśli u mężczyzny pojawiły się już objawy, takie jak: problemy z oddawaniem moczu, zwłaszcza przy jednoczesnym parciu na pęcherz, przerywany strumień moczu, częste oddawanie moczu, w tym potrzeba opróżnienia pęcherza kilka razy nocą, bolesne parcie na pęcherz, ból w okolicach podbrzusza, brak moczu, krew w moczu, problemy z trzymaniem moczu, problemy z uzyskaniem/utrzymaniem erekcji, częste infekcje dróg moczowych.

Głęboko wierzę, że zdołamy przekonać mężczyzn do kontrolnych badań urologicznych. Panowie, nie czekajcie aż pojawią się niepokojące objawy, bo często to oznacza, że choroba jest już na zaawansowanym etapie. Fundamentalnym sensem profilaktyki jest zapobieganie chorobom, ale też wykorzystanie możliwości, aby wykryć je na bardzo wczesnym etapie.

– wyjaśnia prof. Tomasz Drewa, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Jak dodał, obecnie urolodzy mają do dyspozycji nowoczesne narzędzia do diagnostyki i małoinwazyjnego leczenia, a samo badanie nie jest bolesne.

Tymczasem panowie mają skłonność do odkładania wizyt i badań kontrolnych na później. Statystyki potwierdzają, że mężczyźni w Polsce rzadziej od kobiet chodzą do lekarza, rzadziej od nich biorą udział w badaniach profilaktycznych, żyją też średnio o osiem lat krócej od kobiet. Często u podłoża odkładania wizyt u lekarza leżą ukrywane przez panów skrępowanie i strach.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#rak prostaty #rak nerki #rak pęcherza moczowego

MaŁu