Donosowe podawanie insuliny może poprawiać funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera lub łagodnymi zaburzeniami poznawczymi - wynika z analizy dotychczas przeprowadzonych badań opublikowanej w czasopiśmie „PLOS ONE”.
Zaburzenia w reakcji komórek układu nerwowego na insulinę były wcześniej związane z występowaniem zaburzeń poznawczych oraz odkładaniem się struktur charakterystycznych dla choroby Alzheimera, takich jak złogi beta-amyloidu i splątki neurofibrylarne zbudowane z białka tau.
Naukowcy uważają, że donosowe podawanie insuliny może być efektywnym sposobem na modulację działania tego hormonu w mózgu, jednocześnie minimalizując działania niepożądane.
Badacze z Uniwersytetu w Toronto w Kanadzie przeprowadzili przegląd i metaanalizę istniejących badań dotyczących wpływu donosowego podawania insuliny na funkcje poznawcze w różnych populacjach pacjentów i osób zdrowych.
W ramach analizy przejrzeli prace zgromadzone od 2000 roku do lipca 2021 roku w bazach danych takich jak MEDLINE, EMBASE, PsycINFO i Cochrane CENTRAL. Wybrano 29 badań, w których uczestniczyło łącznie 1726 osób zdrowych, chorych na chorobę Alzheimera lub z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, które są uważane za wczesne objawy choroby Alzheimera, oraz pacjentów z chorobami psychicznymi i metabolicznymi.
Okazało się, że u pacjentów z chorobą Alzheimera i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi częściej obserwowano poprawę ogólnych funkcji poznawczych po donosowym podaniu insuliny. W innych badanych grupach nie zaobserwowano istotnej poprawy funkcji poznawczych po podaniu tego leku.
Autorzy pracy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, które pozwolą lepiej zrozumieć neurologiczne mechanizmy, które leżą u podstaw wpływu insuliny na poprawę funkcji poznawczych.