Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Jak wyglądał Człowiek Lodu? Był niski i… miał łysinę

Najnowsze badania genetyczne, opublikowane w czasopiśmie „Cell Genomics”, rzucają nowe światło na kwestię wyglądu prehistorycznego Człowieka Lodu, znanego także jako Otzi, którego mumia została odkryta w Alpach w 1991 roku. Naukowcy odkryli, że Człowiek Lodu miał ciemną karnację i zaawansowaną łysinę.

Jak wyglądał Człowiek Lodu? Był niski i… miał łysinę
Jak wyglądał Człowiek Lodu? Był niski i… miał łysinę
Autorstwa Trougnouf (Benoit Brummer) - Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94785006
  • Najnowsze badania genetyczne Człowieka Lodu, znanego również jako Otzi, wykazały, że miał on ciemną karnację i zaawansowaną łysinę.
  • Wyniki najnowszych badań przeczą wcześniejszym ustaleniom, które sugerowały, że Otzi miał jasną karnację i dłuższe włosy.
  • Otzi był genetycznie bardzo bliski pierwszym rolnikom z Anatolii, nie był natomiast spokrewniony z późniejszą falą migracyjną koczowników, która przybyła do Europy ze wschodnich stepów.

Otzi żył około 5300 lat temu i miał mniej niż 160 cm wzrostu. Zmarł w wieku 40-50 lat na skutek ran odniesionych w walce. Jego mumia jest obecnie eksponowana w muzeum archeologicznym w Bolzano we Włoszech.

Tajemnica genomu Człowieka Lodu

Pierwszy odczyt genomu Otziego przeprowadzono ponad dziesięć lat temu, co stanowiło pionierskie badanie sekwencjonowania genomu mumii. Jednak najnowsze badania wykorzystały zaawansowane technologie, aby jeszcze raz przeanalizować genom Człowieka Lodu. Wyniki tych badań okazały się zaskakujące i korygują niektóre wcześniejsze ustalenia.

Zaskakujące odkrycie

Według tych nowych badań, Otzi genetycznie jest bardzo bliski pierwszym rolnikom z Anatolii, ale nie jest spokrewniony z późniejszymi grupami koczowników, które przybyły do Europy ze wschodnich stepów. To odkrycie kwestionuje wcześniejsze teorie.

Bardzo nas zaskoczyło, gdy najnowsza analiza genomu Człowieka Lodu nie wykazała żadnych śladów wschodnioeuropejskich pasterzy stepowych. Odsetek genów łowców-zbieraczy w genomie Otziego jest również bardzo niski. Wygląda, jakby jego przodkowie przybyli bezpośrednio z Anatolii, bez mieszania się z grupami łowców-zbieraczy.

– Tłumaczy współautor badania, Johannes Krause z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku (Niemcy).

Co więcej, w przeciwieństwie do wcześniejszych przypuszczeń, Otzi miał zaawansowaną łysinę w momencie śmierci. Jego skóra była również ciemniejsza, niż wcześniej sądzono, co sugeruje bardziej śródziemnomorski odcień skóry.

Typ skóry Otziego, określony już w pierwszych badaniach genomu jako śródziemnomorsko-europejski, okazał się jeszcze ciemniejszy.

To najciemniejszy odcień skóry, jaki odnotowano u współczesnych Europejczyków.

– wyjaśnia współautor, antropolog Albert Zink, dyrektor Instytutu Badań nad Mumiami Eurac w Bolzano.

Jak dodaje, wcześniej sądzono, że skóra mumii pociemniała w trakcie leżenia w lodzie, ale prawdopodobnie to, co teraz widzimy, to pierwotny kolor skóry. Wiedza o tym jest kluczowa ze względu na właściwą konserwację mumii.

Na co chorował Człowiek Lodu?

Analiza genetyczna wykazała również, że Otzi miał predyspozycje genetyczne do cukrzycy i otyłości typu 2.

Odkrycia te w znaczny sposób zmieniają naszą percepcję Człowieka Lodu, sugerując, że jego przodkowie pochodzili z izolowanej populacji, która miała ograniczony kontakt z innymi grupami ludzkimi.

Podsumowanie:

Nowe badania genetyczne Człowieka Lodu, znanego również jako Otzi, rzucają nowe światło na jego pochodzenie i wygląd.

Wyniki badań genetycznych korygują wcześniejsze błędne przekonania dotyczące koloru skóry i włosów Otziego. Skóra Człowieka Lodu była ciemniejsza, a jego włosy były prawdopodobnie rzadsze niż wcześniej sądzono. Te nowe odkrycia mają znaczenie zarówno dla samego zrozumienia historii, jak i dla konserwacji mumii Otziego. Badania pomogą też lepiej zrozumieć proces ewolucji człowieka.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, mpg.de

#człowiek pierwotny #ewolucja człowieka

MaŁu