Zastosowanie okna żywieniowego, znane także jako post przerywany, wykazuje się większą skutecznością w procesie redukcji masy ciała u pacjentów z cukrzycą typu 2 w porównaniu do diety opartej na ograniczeniu kalorii - tak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "JAMA". Naukowcy z University of Illinois Chicago (USA) doszli do tych wniosków po przeprowadzeniu badania na grupie 75 dorosłych pacjentów z otyłością i cukrzycą typu 2 w wieku od 18 do 80 lat.
W ramach badania uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Przez 6 miesięcy jedna trzecia pacjentów stosowała okno żywieniowe, czyli spożywała posiłki przez 8 godzin dziennie i pozostawała na czczo przez pozostałe 16 godzin. Druga grupa ograniczyła spożycie kalorii o 25 proc., natomiast trzecia grupa (kontrolna) nie stosowała żadnej diety.
Po pół roku przeprowadzono analizę, porównując, ile kilokalorii spożywali pacjenci w każdej grupie oraz czy doszło do obniżenia poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c), wskaźnika kontroli glikemii w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Wyniki wykazały, że w grupie stosującej okno żywieniowe spożycie kalorii spadło średnio o 313 dziennie, w grupie z ograniczeniem kalorii o 197 kcal dziennie, a w grupie kontrolnej jedynie o 16 kcal. Równocześnie zaobserwowano istotny spadek masy ciała u pacjentów stosujących post przerywany w porównaniu z grupą kontrolną, podczas gdy różnice w przypadku drugiej diety nie były tak istotne. Co istotne, poziom HbA1c zmniejszył się podobnie w obu grupach z interwencją dietetyczną, bez znaczących różnic między pacjentami stosującymi okno żywieniowe a tymi, którzy ograniczali kalorie.
Badanie nie wykazało znaczących różnic między grupami w kontekście poziomu lipidów we krwi i ciśnienia tętniczego.
Podsumowanie:
Obecne wyniki badań sugerują, że post przerywany może być dobrą strategią na obniżenie masy ciała oraz poziomu HbA1c u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Dieta opierająca się na spożywaniu posiłków tylko w oknie żywieniowym staje się coraz bardziej popularna wśród osób dążących do utraty wagi. Ocena jej długoterminowej skuteczności i bezpieczeństwa u pacjentów z cukrzycą typu 2 jest szczególnie istotna, zważywszy na powszechność otyłości w tej populacji.
Autorzy najnowszego badania sugerują, że post przerywany może stanowić skuteczną strategię w redukcji masy ciała i obniżaniu poziomu HbA1c u pacjentów z cukrzycą typu 2. Niemniej jednak, wyniki te wymagają potwierdzenia w większym, szeroko zakrojonym badaniu.