10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Jak się chronić przed kleszczami? Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć powikłań

W tym roku w Polsce odnotowano ponad 7,6 tysiąca przypadków zachorowania na boreliozę oraz 147 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu - podaje Główny Inspektor Sanitarny. Specjaliści apelują, aby w czasie wakacyjnych wypraw do lasów i pobytu w parkach chronić się przed kleszczami.

Jak usunąć kleszcza? Kiedy musisz skontaktować się z lekarzem?
Jak usunąć kleszcza? Kiedy musisz skontaktować się z lekarzem?
Zdjęcie autorstwa Erik Karits z Pexels

Mapa zachorowań na boreliozę

Najwięcej zachorowań na boreliozę zanotowano w ubiegłym roku w Małopolsce (2 739 przypadków), na Śląsku (2 132), na Mazowszu (1 599) i w Lubelskiem (1 559). Na Pomorzu odnotowano 1 481 zachorowań, w Podkarpaciu 1 226, na Podlasiu 930, w Wielkopolsce 876, a na Warmii i Mazurach 841. Na Dolnym Śląsku zgłoszono 838 zachorowań, na Zachodniopomorskiem 671, na Opolskiem 596, w Łódzkim 539, na Kujawsko-Pomorskiem 528, w Lubuskiem 497, a na Świętokrzyskiem 316 zachorowań.

Gdzie żerują kleszcze?

Kleszcze przyczepiają się do naszego ubrania lub skóry bezpośrednio z roślin. Najczęściej dochodzi do tego w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Wypoczywając na terenach leśnych czy parkach, należy zachować ostrożność i stosować odpowiednie środki ochrony przed kleszczami, takie jak jasna odzież oraz zakrywanie ciała. Należy również używać środków odstraszających kleszcze.

Jak usunąć kleszcza?

Po powrocie z pobytu na terenach o dużym prawdopodobieństwie żerowania kleszczy, ważne jest dokładne obejrzenie skóry w celu wykrycia kleszcza. W przypadku ukąszenia, kleszcza należy usunąć mechanicznie przy pomocy pęsety lub innego odpowiedniego przyrządu. 

Wyciągając kleszcza chwytamy go, jak najbliżej naszej skóry, za przednią część ciała i pewnym ruchem pociągamy ku górze. Ranę po ukąszeniu dokładnie oczyszczamy środkiem dezynfekującym.

Miejsce po ukąszeniu obserwujemy przez kilkanaście dni, zwracamy również uwagę na ogólne samopoczucie. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli pojawią się niepokojące objawy:

  • osłabienie,
  • ból głowy,
  • gorączka,
  • ból mięśni
  • pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia

Objawy boreliozy

Objawy boreliozy w pierwszej fazie mogą przebiegać bezobjawowo, jednak po pewnym czasie może pojawić się charakterystyczny rumień. W przypadku podejrzenia zakażenia boreliozą, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ chorobę leczy pod kontrolą specjalisty.

Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia. Objawy te są niebolesne, zmieniające się wraz z upływem czasu aż do całkowitego zniknięcia. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy grypopodobne oraz senność czy zaburzenia równowagi.

Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem. Boreliozę leczy się antybiotykami wyłącznie pod kontrolą specjalisty. Jeżeli u chorego nie występuje typowy rumień wędrujący, rozpoznanie boreliozy wykonuje się poprzez badanie krwi.

Kleszczowe zapalenie mózgu – jak leczyć?

Kleszczowe zapalenie mózgu może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Zabezpieczeniem przed tą chorobą jest szczepienie, które powinno być wykonane przed wzrostem aktywności kleszczy, czyli zimą lub wczesną wiosną.

Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać bezobjawowo, łagodnie lub ciężko prowadząc do kalectwa, a nawet śmierci. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu występują dwuetapowo: w pierwszych tygodniach od ugryzienia mogą pojawić się objawy przypominające grypę (gorączka, bóle mięśni). Po kilku dniach od ustąpienia pierwszych symptomów dolegliwości wracają, dodatkowo towarzyszyć im mogą jeszcze inne tj. nudności, utrata przytomności czy zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#jak usunąć kleszcza? #sposoby na kleszcze #objawy boreliozy #kleszczowe zapalenie mózgu #jak chronić się przed kleszczami?

MaŁu