Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Dlaczego Beethoven stracił słuch? Przyczyną głuchoty mógł być ten wirus!

Utrata słuchu przez Ludwiga van Beethovena mogła być spowodowana przewlekłym zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZW B) - informuje prof. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu w mediach społecznościowych. Badania opublikowane w "Journal of Infection" przeprowadzone przez zespół badawczy analizują zarówno fakty z życia kompozytora, jak i badania dotyczące jakości słuchu u współczesnych pacjentów.

Beethoven, pianino,
Beethoven, pianino,
Julia Barrantes

Beethoven, jeden z najbardziej uznanych kompozytorów muzyki klasycznej, zmagał się z licznych problemami zdrowotnymi, w tym stopniowym pogorszeniem słuchu, które w końcu doprowadziło do całkowitej głuchoty, oraz chorobą wątroby. W rodzinie Beethovena występowały problemy związane z nadużywaniem alkoholu, które dotknęły jego ojca i babkę. Sam Beethoven zaczął nadużywać alkoholu w młodym wieku, a dostępne dane sugerują, że spełniał kryteria kryteria zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, określone przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Już w drugiej dekadzie życia Beethoven cierpiał na nawracające biegunki, a w trzeciej dekadzie doświadczał silnych bólów brzucha. Od około 1798 roku, w wieku 28 lat, zaczął doświadczać stopniowego pogorszenia słuchu, początkowo dotykającego bardziej lewe ucho niż prawe i skoncentrowanego na wysokich tonach. Pogorszeniu słuchu towarzyszyły szumy w uszach. W liście do swojego przyjaciela i lekarza Franza Wegelera z 1801 roku Beethoven wspominał, że przez ostatnie trzy lata jego słuch stopniowo się pogarszał. W końcu musiał komunikować się za pomocą pisemnych notatek i ogłuchł całkowicie w wieku 44-45 lat.

Na co chorował Beethoven?

W roku 1821 Beethovena dotknął pierwszy z dwóch udokumentowanych epizodów żółtaczki, a w grudniu 1826 roku zachorował na zapalenie płuc. W tym samym okresie wystąpiła również druga żółtaczka oraz obrzęki kończyn dolnych, co sugerowało niewydolność wątroby. Jego stan zdrowia systematycznie się pogarszał - tracił na wadze, miał wodobrzusze, problemy poznawcze i stał się drażliwy. Beethoven zmarł 26 marca 1827 roku w stanie nieprzytomności. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała wiele patologii, w tym wodobrzusze, powiększoną śledzionę i trzustkę, martwicę brodawek nerkowych oraz zanik i marskość wątroby.

Przez długi czas specjaliści zastanawiali się, co było przyczyną utraty słuchu u tego wielkiego kompozytora. Wcześniej wskazywano na różne czynniki, takie jak uraz spowodowany upadkiem, problemy jelitowe, tyfus, choroba Pageta, toczeń rumieniowaty układowy, sarkoidoza, otoskleroza, kiła lub przewlekłe zatrucie ołowiem. Ostatnią z tych przyczyn sugerowano na podstawie analizy zachowanego kosmyka włosów Beethovena, jednak późniejsze badania genetyczne wykazały, że nie należały one do kompozytora. Niezależnie od tego, zatrucie ołowiem było często spotykanym problemem w czasach Beethovena, a niektóre rodzaje wina zawierały znaczne ilości ołowiu.

Przyczyna głuchoty Beethovena znaleziona?

Dotychczas żadne badania nie sugerowały, że utrata słuchu Beethovena mogła być spowodowana wirusowym zapaleniem wątroby. Wiedza o wirusie WZW B pojawiła się dopiero w drugiej połowie XX wieku, ale jego DNA odkryto już w próbkach pochodzących z okresu średniowiecza i neolitu. Zakażenie WZW B zwiększa ryzyko nagłej utraty słuchu typu czuciowo-nerwowego. Analiza genetyczna włosów Beethovena wykazała, że był zakażony wirusem co najmniej przez 6 miesięcy przed śmiercią, a prawdopodobnie już we wczesnym okresie życia. Nadużywanie alkoholu mogło nasilić zmiany spowodowane zakażeniem. Związane z obecnością wirusa zmiany, określane jako polyarteritis nodosa, mogą prowadzić do pogorszenia słuchu i stanów zapalnych oczu. Podczas sekcji zwłok stwierdzono patologiczne zmiany w tętnicach zaopatrujących obszar mózgu odpowiedzialny za słuch.

Badacze zwracają uwagę, że problemy ze słuchem u pacjentów z WZW B często pozostają nierozpoznane. Pacjenci najprawdopodobniej nie zgłaszają tych problemów hepatologom, a hepatolodzy nie pytają o nie swoich pacjentów. W odpowiedzi na tę pracę planowane są pierwsze badania słuchu u osób zakażonych różnymi wirusami wątroby w Polsce.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#marskość wątroby #Beethoven

MaŁu