Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?

W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej szczoteczki do zębów. Porównamy w nim oba rodzaje szczoteczek, skupiając się na najważniejszych cechach tych urządzeń. Życzymy owocnej lektury!

Szczoteczka do zębów
mat. - pras.

Szczoteczka elektryczna to urządzenie przeznaczone do szybkiego oraz sprawnego szczotkowania zębów przy wykorzystaniu ruchów obrotowo-oscylacyjnych, niekiedy także ruchów pulsacyjnych. Jej główka posiada okrągły kształt i generuje ruchy zgodne ze wskazówkami zegara lub odwrotne do nich. Szczoteczka elektryczna zbudowana jest ze stacji akumulatorowej oraz rękojeści, na końcu której umieszczona jest wymienna główka czyszcząca. Dzięki niej w bezpieczny sposób oczyścisz swoje zęby z płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych. 

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Działanie szczoteczki elektrycznej opiera się na wykonywaniu ruchów wibracyjnych i oscylacyjnych, które produkowane są poprzez ładunek elektryczny. Niektóre modele działają na zasadzie ładowania indukcyjnego, a jeszcze inne dzięki bateriom jednorazowym. Szczoteczki elektryczne posiadają  najczęściej kilka trybów pracy oraz nowoczesne funkcje, które mają wpływ na komfort użytkowania, m.in. czasomierze, czujnik kontroli nacisku, wskaźnik zużycia włosia czy możliwość połączenia urządzenia z aplikacją w smartfonie. Do każdej szczoteczki elektrycznej można wybrać odpowiednie końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu, np. do codziennego oczyszczania, do wybielania zębów, do polerowania szkliwa, do zębów wrażliwych itd. Prędkość pracy w szczoteczkach elektrycznych wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy ruchów na minutę. 

Do grupy szczoteczek elektrycznych zaliczana jest także szczoteczka soniczna, która wyróżnia się zastosowaną w niej technologią fal dźwiękowych oraz podłużną główką czyszczącą. Potrafi pracować z prędkością nawet 96 000 ruchów na minutę pracy! Inne szczoteczki elektryczne to chociażby szczoteczka ultradźwiękowa czy szczoteczka magnetyczna. Więcej informacji na temat ich działania oraz porównanie popularnych modeli znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych

Jak działa szczoteczka manualna?

Szczoteczka manualna, inaczej szczoteczka tradycyjna, to najstarszy znany nam model szczoteczki do zębów. Składa się z elementów połączonych ze sobą na stałe: końcówki z główką czyszczącą oraz trzonka. Szczoteczkę manualną, jak sama jej nazwa wskazuje, wprawiamy w ruch za pomocą dłoni. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich technik szczotkowania, aby skutecznie oczyścić zęby i zminimalizować ryzyko podrażnienia dziąseł. Warto również pamiętać o tym, aby nie dociskać szczoteczki zbyt mocno do powierzchni szkliwa, jeśli nie chcemy go uszkodzić. Myjąc zęby przy pomocy szczoteczki manualnej, jesteśmy w stanie wykonać kilkaset ruchów dłonią na minutę. 

Jaka szczoteczka jest lepsza – elektryczna czy manualna?

Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista i nie podlega dyskusji. Szczoteczka elektryczna jest zdecydowanie lepsza od tradycyjnej szczoteczki do zębów pod każdym względem. Po pierwsze – usuwa kilka razy więcej płytki nazębnej, osadów, bakterii oraz resztek pokarmowych. Szczoteczka soniczna działa nie tylko skutecznie, ale również bezpiecznie, ponieważ nie podrażnia wrażliwych zębów i dziąseł. Korzystając z niej, zapobiegasz wielu dolegliwościom jamy ustnej, takim jak paradontoza czy próchnica. 

Po drugie – szczoteczka elektryczna pracuje znacznie szybciej. Jej główka wytwarza do kilkunastu, a w niektórych przypadkach do kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę pracy, podczas gdy za pomocą szczoteczki manualnej wykonamy jedynie kilkaset ruchów w tym samym czasie. Jeśli prędkość pracy urządzenia elektrycznego będzie dla Ciebie zbyt intensywna, możesz wybrać tryb pracy z mniejszą liczbą ruchów. 

Trzeci aspekt, w którym szczoteczka elektryczna góruje nad szczoteczką manualną, to funkcje zapewniające komfort użytkowania, np. timery, które odmierzają czas niezbędny do dokładnego umycia zębów, a także czujnik siły nacisku, informujący nas o zbyt mocnym dociskaniu główki do powierzchni szkliwa, czy też wskaźnik zużycia włosia, sygnalizujący konieczność wymiany starej końcówki na nową. 

Szczoteczki elektryczne posiadają wiele zalet, dzięki którym stanowią przewagę nad szczoteczkami tradycyjnymi. Wybierz szczoteczkę elektryczną i ciesz się pełnym komfortem użytkowania!


 

 Źródło: Orionmedia

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
artykuł sponsorowany
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo