Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Czas przed ekranem w dzieciństwie wpływa na… metabolizm w dorosłym życiu

Długotrwałe siedzenie przed telewizorem w dzieciństwie może mieć poważne skutki zdrowotne w dorosłym życiu. Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Otago i opublikowane w czasopiśmie „Pediatrics” sugerują, że dzieci, które spędzały dużo czasu przed ekranem w wieku od 5 do 15 lat, były bardziej narażone na rozwinięcie zespołu metabolicznego w późniejszym wieku.

Długotrwałe siedzenie przed telewizorem w dzieciństwie może mieć poważne skutki zdrowotne w dorosłym życiu.
Długotrwałe siedzenie przed telewizorem w dzieciństwie może mieć poważne skutki zdrowotne w dorosłym życiu.
Zdjęcie autorstwa Amateur Hub z Pexels

Zespół metaboliczny to grupa czynników ryzyka, które wspólnie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób takich jak cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie czy miażdżyca.

Zespół metaboliczny obejmuje m.in:

  • wysokie ciśnienie krwi,
  • podwyższony poziom cukru we krwi,
  • nadmiar tkanki tłuszczowej,
  • nieprawidłowy poziom cholesterolu.

W ramach badania naukowcy analizowali dane zebrane od 879 uczestników. Monitorowali czas spędzany przez dzieci przed telewizorem w wieku 5, 7, 9, 11, 13 i 15 lat. Okazało się, że im więcej czasu spędzały przed ekranem dzieci, tym większe było ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego w wieku 45 lat. 

Dłuższy czas spędzony przed telewizorem korelował także z szeregiem konsekwencji w dorosłym życiu.

Skutki uboczne oglądania telewizji w dzieciństwie:

  • ryzyko nadwagi,
  • ryzyko otyłości,
  • niższa sprawność fizyczna.

Wyniki badania wykazały, że chłopcy spędzali więcej czasu przed telewizorem niż dziewczynki. Jednak związek między długością ekspozycji na ekran w dzieciństwie a zespołem metabolicznym w wieku dorosłym występował zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć był nieco silniejszy w przypadku płci żeńskiej.

Chociaż, jak w przypadku każdego badania obserwacyjnego, nie możemy udowodnić, że oglądanie telewizji w młodym wieku bezpośrednio powoduje zespół metaboliczny, to istnieje kilka prawdopodobnych mechanizmów, poprzez które ta korelacja może zachodzić. Np. to, że oglądanie telewizji wiąże się z niskim wydatkiem energetycznym, zastępuje aktywność fizyczną oraz obniża jakość snu. Poza tym czas przed ekranem może promować wyższe spożycie kalorii. Dowiedziono, że dzieci oglądające dużo telewizji spożywają więcej napojów słodzonych cukrem i produktów wysokotłuszczowych, za to mniej owoców i warzyw. Te nawyki mogą utrzymywać się w wieku dorosłym.

– mówi główny autor publikacji prof. Bob Hancox.

Badacze zwracają uwagę, że współczesne technologie sprawiły, że dzieci spędzają znacznie więcej czasu przed ekranami niż kiedyś. W związku z tym ich zdrowie może być jeszcze bardziej zagrożone w przyszłości. Naukowcy podkreślają zgodność swoich wyników z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, która zaleca ograniczanie czasu spędzanego przed ekranami przez dzieci i młodzież.

To odkrycie może stanowić istotne ostrzeżenie dla rodziców i opiekunów, aby dbać o umiarkowane korzystanie z mediów przez dzieci, a także promować aktywność fizyczną i zdrowy styl życia już od najmłodszych lat.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, Pediatrics

#oglądanie telewizji #czas przed ekranem #trendy #metabolizm #zaburzenia metaboliczne

MaŁu