Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Cukrzyca powoduje poważne zmiany w mózgu. Naukowcy dokonali niepokojącego odkrycia

Badania potwierdzają, że osoby cierpiące na cukrzycę doznają zmian w strukturze swojego mózgu – wynika z publikacji, która ukazała się na łamach czasopisma „Annals of Clinical and Translational Neurology”. Chorzy na cukrzycę typu 2 wykazują zmiany w budowie mózgu, a im dłużej trwa choroba, tym są one bardziej widoczne.

Cukrzyca powoduje poważne zmiany w mózgu.
Cukrzyca powoduje poważne zmiany w mózgu.
Pavel Danilyuk/pexels

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan (USA) doszli do tych wniosków, analizując dane zebrane od 51 Indian Pima, którzy cierpieli na cukrzycę typu 2. Średni wiek badanych wynosił niewiele ponad 48 lat. U tej grupy etnicznej cukrzyca typu 2 występuje wcześniej i jest bardziej powszechna niż w innych populacjach. Nawet 50% Indian Pima cierpi na tę chorobę przed ukończeniem 50 roku życia.

Cukrzyca powoduje zmiany w mózgu

Badanie polegało na wykorzystaniu rezonansu magnetycznego (MRI) do analizy strukturalnych i funkcjonalnych zmian w mózgach badanych osób. Wykorzystano również testy pamięciowe i językowe opracowane przez Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) w Stanach Zjednoczonych, znane jako zestaw testów „NIH Toolbox Cognitive Battery”. Dane dotyczące innych zaburzeń metabolicznych i otyłości u badanych osób również zostały zebrane.

Analizując obrazy mózgu, naukowcy zauważyli, że u pacjentów z dłużej trwającą cukrzycą typu 2 grubość kory mózgowej była zmniejszona w porównaniu z osobami zdrowymi. Podobne zmiany zaobserwowano w objętości istoty białej. Ponadto, stwierdzono większą objętość tzw. zmian hiperintensywnych na obrazach rezonansu magnetycznego w istocie białej, co jest związane z jej uszkodzeniem.

Naukowcy uważają, że zmiany strukturalne w mózgach osób cierpiących na cukrzycę typu 2 potwierdzają negatywny wpływ tej choroby na zdrowie mózgu w długim okresie. Z tego względu istotne jest podejmowanie działań profilaktycznych, które mogą opóźnić rozwój choroby lub ją zapobiec.

Skutki uboczne cukrzycy

Wyniki dodatkowych testów wykazały, że zdolności poznawcze osób z cukrzycą typu 2 nie różniły się znacząco od rówieśników bez tej choroby. 

Chociaż nie stwierdziliśmy pogorszenia zdolności poznawczych w testach NIH Toolbox, może to nie oddawać całej sytuacji. Sam fakt, że odnotowaliśmy negatywne zmiany w mózgu pacjentów, dostarcza dowodów potwierdzających potrzebę wczesnych badań w kierunku zaburzeń poznawczych u chorych na cukrzycę typu 2 po to, by poprawić opiekę nad nimi oraz jakość ich życia.

– tłumaczy główny autor pracy dr Evan Reynolds.

Badanie wykazało również, że powikłania związane z cukrzycą, takie jak przewlekła choroba nerek, neuropatia cukrzycowa i uszkodzenie naczyń krwionośnych, również korelują ze zmianami strukturalnymi w mózgu. To potwierdza wcześniejsze obserwacje tego samego zespołu badawczego, które wskazywały na zwiększoną częstotliwość zaburzeń poznawczych u osób w wieku 40-60 lat cierpiących na powikłania cukrzycy.

Współautorka badania, dr Eva Feldman, oceniła, że wyniki uzyskane przez zespół naukowców dają podstawy do dalszych, długofalowych badań, które pomogą zrozumieć, w jaki sposób osoby z cukrzycą mogą zadbać o zdrowie swojego mózgu.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, onlinelibrary.wiley.com

#cukrzyca #zmiany w mózgu

MaŁu