Na obszarze gminy Wleń znajduje się rezerwat przyrody Góra Zamkowa chroniący zespół grądów z szeregiem cennych gatunków roślin oraz zabytków kultury materialnej. Chroni on zespół grądów z szeregiem cennych gatunków roślin oraz zabytków kultury materialnej.
Obszary Natura 2000 (gmina Lwówek Śląski): Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Ostoja nad Bobrem”; Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Panieńskie Skały”. Na terenie Parku Krajobrazowego ustanowiono 8 pomników przyrody.
Szlaki turystyczne
Przez tereny Parku i otuliny przebiegają trzy popularne szlaki turystyczne, których łączna długość wynosi ok. 100 km. Na terenie parku oraz jego otuliny wytyczono ogółem około 92 km szlaków turystycznych (Park – 61 km, otulina – 31 km). Wśród 5 szlaków turystycznych szczególną rolę odgrywają 2 szlaki dalekobieżne: szlak niebieski międzynarodowy E3; szlak zielony - Zamków Piastowskich.
Inne szlaki: szlak żółty - najważniejszy węzeł szlaków turystycznych znajduje się w Pilchowicach (obok zapory wodnej).
Trasy rowerowe
Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy "Dolina Bobru" (oznaczony ER-6); Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry (oznaczona kolorem zielonym).
Niektóre punkty widokowe:
Wzgórze Krzywoustego – położone w zakolu Bobru, w okolicy ujścia Kamiennej wzgórze (375 m n.p.m.) Wysoczyzny Rybnicy. Pomiędzy wzgórzem a korytem rzeki prowadzi odnowiona droga spacerowa do Siedlęcina przez Perłę Zachodu. Na szczycie wzgórza znajduje się wybudowana w 1911 roku, wieża widokowa (22 m), z racji charakterystycznego dachu zwana Grzybkiem, z której rozpościera się panorama na Karkonosze oraz miasto Jelenia Góra. Początkowo na jej szczycie i u jej stóp funkcjonowała restauracja, która po wojnie została zlikwidowana. Obecny wygląd wieża zawdzięcza rewitalizacji, którą ukończono w 2009 roku. Budynkiem opiekuje się Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta, a wstęp na taras widokowy jest bezpłatny.
Szwajcaria Lwówecka (zgrupowanie piaskowcowych form skalnych w Lwówku Śląskim, znajdujących się w obrębie, przypominających twory budujące Góry Stołowe.
Szwajcaria Lwówecka położona jest na południowy wschód od centrum miasta na wysokości 250-260 m n.p.m. Tworzą ją ciekawe formy skalne oraz labirynty z urwiskami dochodzącymi do wysokości 30 m. Ze względu na wysokie wartości geologiczne, geomorfologiczne i florystyczne tych skał planuje się tu utworzenie rezerwatu przyrody.
Nazwa nawiązuje do podobnych skał znajdujących się w Saskiej Szwajcarii w Niemczech. Szwajcaria Lwówecka jest najwyższą naturalną, piaskowcową formacją skalną poza Górami Stołowymi w Sudetach.
Skały rozciągają się na długości około 200 m oraz mają wysokość całkowitą wynoszącą 30–50 m (poszczególne baszty 20–30 m). Usytuowane są nad doliną potoku Srebrna - dopływem Bobru. Na formację składają się m.in. wolnostojące baszty, ambony, półki skalne, szczeliny i jaskinie szczelinowe, pomiędzy którymi prowadzą ścieżki.
Przed II wojną światową Lwóweckie Skały były rezerwatem przyrody z uwagi na walory przyrodnicze i geomorfologiczne. Na szczycie skał zlokalizowany jest punkt widokowy na panoramę miasta i m.in. Karkonoszy. U podnóża Szwajcarii Lwóweckiej znajduje się bezpłatny parking i plac Lwóweckich Gwarków.