Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Lifestyle

Ciekawostki turystyczne: Nadwieprzański Park Krajobrazowy

Nadwieprzański Park Krajobrazowy położony jest w województwie lubelskim na Płaskowyżu Świdnickim oraz Obniżeniu Dorohuckim. Ciągnie się wzdłuż środkowego biegu Wieprza, od ujścia Giełczwi do ujścia Bystrzycy. Parku zajmuje 62,28 km², a otulina 114,73 km².

ps

Wieprz częściowo płynie przełomami o stromych zboczach, których wysokość dochodzi niekiedy do 25 m. Miejscami na zboczach widać odsłonięte utwory kredowe.

Reklama

Występują tu bory sosnowe oraz lasy łęgowe. Na nasłonecznionych zboczach rosną rośliny kserotermiczne, m.in. miłek wiosenny i zawilec wielokwiatowy. Na licznych łąkach występują storczyk szerokolistny, czosnek kątowaty oraz kosaciec syberyjski.

Uroczysko Jezioro koło Dorohuczy – dawny zbiornik wodny, obecnie torfowisko niskie. Jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obiektów wodno-torfowiskowych Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego wraz ze strefą ochronną.

Teren torfowiska leży około dwa kilometry na północny wschód od wsi Dorohucza w gminie Trawniki na Polesiu Lubelskim (Zachodnim), bezpośrednio przy północnych brzegach stosunkowo głębokiego Rowu Mokrego. Na północ, za pasem pól, znajduje się torfowiskowe Uroczysko Wisielnica.

Torfowisko było w przeszłości zbiornikiem wodnym (dało to asumpt nazwie uroczyska), który zarósł i wypełnił się torfem, stając się torfowiskiem niskim z licznymi torfiankami (wypełnionymi wodą dołami po wydobyciu torfu) z roślinnością wodną, szuwarową, łąkową i zaroślami. Zróżnicowanie i mozaika siedlisk, jak również występowanie roślin rzadkich i chronionych, decyduje o cenności tego ekosystemu. 

Grunty torfowiska to głównie nieużytki, zwłaszcza zakrzewienia i dawne wyrobiska torfowe. Mniejszość terenu zajmują łąki i pastwiska. Warstwa torfu ma miąższość do 2,35 metra. Główny składnik torfu to szczątki mchów z rzędu prątnikowców oraz (w mniejszej skali) z rodzaju torfowców i turzyc. Górne warstwy torfu są zmurszałe (poziom murszu ma miąższość od 10 do 30 cm).

Na obszarze planowanego rezerwatu przeważają gleby pobagienne i bagienne. Na obrzeżach występują gleby czarnoziemne. Na terenie torfowiska istnienie 27 zespołów roślinnych. Oznaczono 192 gatunki roślin naczyniowych i trzynaście gatunków mszaków. 22 z nich to gatunki chronione, rzadkie w skali Polski lub regionu. 

ps

Reklama