Fundacja Świętego Mikołaja wraz z IMAS International sprawdziła na próbie ponad 1000 respondentów kim mógłby być Święty Mikołaj, gdyby żył współcześnie. Badani najczęściej odpowiadali, że Święty Mikołaj mógłby być dziś założycielem fundacji (57%), niestandardowym kurierem (17%), podróżnikiem (17%), papieżem (6%), a także blogerem lub influencerem (4%).
Założyciele Fundacji Świętego Mikołaja mimo dorosłego wieku nie chcieli, jak większość Polaków, przestać wierzyć w istnienie Świętego Mikołaja. I w ten sposób już od 20 lat pomagają dzieciom w potrzebie. Fundacja chce pomagać mądrze, tak jak jej patron - biskup św. Mikołaj i dlatego łączy działalność charytatywną, edukacyjną i naukową. Obecnie najważniejszy projekt fundacji to Stypendia św. Mikołaja, dzięki którym zdolni, zaangażowani społecznie uczniowie z niezamożnych rodzin otrzymują szansę na rozwój swoich zainteresowań i pasji.
Od początku wybuchu pandemii Fundacja Świętego Mikołaja na bieżąco monitoruje sytuację z dostępem do edukacji dzieci z niezamożnych rodzin i pomaga najbardziej potrzebującym dzieciom. Jednym z największych problemów przy nauce zdalnej jest brak komputera i Internetu - dzieci pozbawione takiego sprzętu nie mają jak się uczyć. Z danych GUS wynika, że aż 330 tys. dzieci w ogóle nie ma takiego urządzenia, a kolejne 1,3 mln musi dzielić je z innymi domownikami. Najbardziej na brak komputera cierpią dzieci z rodzin mieszkających na wsiach (aż 30 proc. uczniów mieszkających na wsi nie ma dostępu do komputera z Internetem lub jest on bardzo ograniczony) oraz dzieci wychowywane przez jednego rodzica.
Tuż po wybuchu epidemii w Polsce, w marcu 2020 r. fundacja przeprowadziła również badanie potrzeb wśród rodziców stypendystów. 52 % rodziców odpowiedziało, że zdarzają się sytuacje, w których kilka osób musi skorzystać z jednego komputera w tym samym czasie, np. rodzeństwo w wieku szkolnym lub rodzice pracujący zdalnie. Ponad 30% rodziców stwierdziło, że brakuje im jednego dodatkowego komputera, a kolejnych 6% rodziców ma więcej niż 2 dzieci i brakuje im w domu przynajmniej dwóch komputerów.
Nasza misja to rozumieć i pomagać. Dziś dostęp do komputera jest jedną z ważniejszych potrzeb dzieci w Polsce, bo w jednoznaczny sposób wpływa na możliwość uczestniczenia w lekcjach, lub kompletne wykluczenie z edukacji. Ze szkół, z którymi współpracujemy otrzymaliśmy już prośby o przekazanie ponad 1000 komputerów. W całej Polsce wciąż pozbawionych dostępu do lekcji online jest ponad 300 000 dzieci. W jednej ze szkół z podkarpacia 40% uczniów jest pozbawionych możliwości nauki. Dlatego Fundacja Świętego Mikołaja rozpoczęła ogólnopolską zbiórkę i namawiamy wszystkich ludzi dobrej woli, aby w te Święta, tak jak biskup Święty Mikołaj, otoczyli dzieci troską i wsparli ich dostęp do edukacji. Dzielmy się dobrem!
– mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja