Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Popularyzuje polskie dziedzictwo... W Domu Kultury Polskiej w Wilnie wyjątkowa wystawa

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie po raz pierwszy zaprezentowana została wystawa – „Podróż w nieznane z Instytutem Polonika”. – Poprzez tę wystawę chcemy pokazać, jak wiele łączy Polskę i inne kraje na świecie, ale także jak wiele łączy Polskę i Litwę – powiedział podczas wernisażu Konstanty Radziwiłł, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie.

Zdjęcie z otwarcia wystawy
Zdjęcie z otwarcia wystawy
il/niezalezna.pl

13 miast, 16 historii dotyczących śladów polskiego dziedzictwa materialnego za granicą - tak w dużym skrócie można opisać wystawę Instytutu Polonika, która po raz pierwszy została zaprezentowana poza granicami kraju. Jak podkreślają organizatorzy, Wilno nieprzypadkowo jest miejscem ekspozycji, bowiem właśnie w tym mieście Instytut Polonika realizuje wiele projektów badawczo - konserwatorskich, o których opowiada także prezentowana wystawa.

- Wystawa Podróż w nieznane to kolejny projekt, który jako ambasada realizujemy na Litwie wspólnie z Instytutem Polonika. Stanowi ona znakomite odzwierciedlenie trudu oraz istoty roli, jaką pełni Instytut Polonika w zachowywaniu materialnego świadectwa naszych dziejów i propagowaniu wiedzy o polskim dziedzictwie na całym świecie

– podkreślił podczas otwarcia wystawy Konstanty Radziwiłł.

Ambasador zauważył, że Instytut Polonika działa prężnie na Litwie od początków swojego istnienia, a dzięki działaniom instytutu i zainicjowanej przez niego współpracy polskich i litewskich konserwatorów udało się uratować na Litwie wiele bezcennych zabytków.

- Nie sposób tu nie wspomnieć różnorodnych prac konserwatorskich sfinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, które były i nadal są prowadzone w wileńskich kościołach, m.in. w kościele franciszkańskim w Wilnie, kościele Ducha św. czy też mojej parafii, kościele św. Piotra i Pawła

– mówił.

- Ta wystawa opowiada o wspólnocie dziejów. Nie tylko o wspólnocie dziejów krajów zjednoczonych kiedyś w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów czy II Rzeczypospolitej, ale także wspólnoty dziejów ludzi pochodzących z Rzeczypospolitej, którzy rozpierzchli się po całym świecie i pozostawili gdzieś swój ślad

– powiedziała Dorota Janiszewska, dyrektorka Instytutu Polonika.

Wernisażowi towarzyszyło spotkanie z cyklu „Pomiędzy Lwowem, Rzymem a Chicago…” z udziałem historyków sztuki:  dr Agaty Dworzak i dr. hab. Michała Pszczółkowskiego oraz Doroty Janiszewskiej-Jakubiak. Spotkanie poprowadziła dr Magdalena Gutowska.

Wystawa umieszczona została w przestrzeni Domu Kultury Polskiej w Wilnie – na wewnętrznym holu oraz – część plenerowa – na skwerze przy DKP. Jest to miejsce bardzo uczęszczane, znajdujące się na Nowym Mieście – w bardzo dynamicznie rozwijającym się rejonie Wilna, stąd bez wątpienia informacja o polskim dziedzictwie za granicą i ogromnym wysiłku, jakie państwo polskie podejmuje, by to dziedzictwo zachować dotrze do bardzo dużej grypy wilnian i turystów.

Część wystawy znajdująca się na zewnątrz składa się z osiemnastu wielkoformatowych plansz prezentujących wybrane projekty Instytutu oraz części multimedialnej, gdzie zaprezentowane zostały m.in filmy dla dzieci (serial animowany „Polo i Nika”), młodzieży i dorosłych („Kaplica Barczewskich” – film o renowacji największej kaplicy grobowej na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, „Przebudzone spojrzenia” – film o katedrze ormiańskiej oraz prezentację wykorzystania skaningu 3D w dokumentacji zabytków.

W ekspozycji wykorzystano materiały fotograficzne pochodzące z archiwum Instytutu Polonika. Wystawę będzie można oglądać do 30 września bieżącego roku.

Ekspozycja objęta została Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Partnerami wystawy są: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, Dom Kultury Polskiej w Wilnie.

 



Źródło: niezalezna.pl

il