Niemal zawsze niosą za sobą jakąś historię. Spory ładunek emocjonalny zamknięty często w kilku czarnych liniach dyskretnie ukrytych na ciele. Tatuaże dla kobiet mają nie tylko wymiar symboliczny. To w wielu przypadkach rodzaj terapii – remedium na wydarzenia z życia. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni sięgają po tę formę wyrażania własnej ekspresji.
W Polsce rocznie wykonuje się nawet 900 tys. tatuaży. Przez ostatnie lata szczególnie wśród kobiet wzrosło zainteresowanie ozdabianiem ciała. To ewolucja, która powoli dokonuje się w myśleniu na temat ozdabiania ciała. Jeszcze kilka lat temu był to obszar w dużej mierze zdominowany przez mężczyzn. Za zmianą tego stanu rzeczy stoją kwestie społeczno-kulturowe, ale również emocje.
Zarówno Inez z Inne Tattoo jak i Azja z Art Force zgodnie przyznają, że choć większość klientek w salonach tatuażu stanowią kobiety w przedziale 25-45 lat, to odwiedzają je również znacznie starsze panie, które w końcu zdecydowały się zrobić swój pierwszy tatuaż.
Nie bez powodu mówi się, że tatuażyści to „terapeuci duszy”. Zapisanie ważnego skrawka swojego życia na ciele to często etap wewnętrznego odradzania się, początek nowo obranej drogi. Tatuaże pozwalają na zawsze uwiecznić ważne wydarzenia, ludzi, zwierzęta lub zamknąć trudny etap w życiu pokazując siłę. I to właśnie ten temat niezwykle często podejmują na swoim ciele kobiety.
Co łączy te motywy? Z pewnością ogromny ładunek znaczeniowy i emocjonalny, jaki niosą za sobą. To symbole odradzania się na nowo, życia, siły i odwagi. Tak naprawdę to jak będziemy interpretować dany znak, zależy również od jego właściciela. Fazy księżyca i słońce symbolizują życie, gwiazdy – marzenia, nadzieję i odwagę, z kolei symbole jak Runa Ingwaz, Okrąg Zen czy nieskończona delta można odczytywać jako otwartość na zmiany i siłę do wprowadzania tych zmian. To zdecydowanie jedne z najpopularniejszych motywów, na które decydują się Panie
W przypadku lokalizacji tatuaży jesteśmy zgodni. Zarówno kobiety jak i mężczyźni najczęściej wybierają przedramię lub ramię. Na ten wybór wskazuje łącznie blisko połowa osób, które rejestrują się przez internetową platformę bookingową INKsearch. W kolejności są plecy, dłoń, nadgarstek czy tatuaże na żebrach. Te ostatnie miejsca to częsty wybór u kobiet.
Salony kosmetyczne, fryzjerskie i studia tatuażu działają bez zmian od czerwca, ale nadal w reżimie sanitarnym. Co to oznacza? W miejscu, w którym prowadzony jest salon może przebywać wyłącznie obsługa oraz ograniczona liczba klientów, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki – również jego opiekun. Niezmiennie, stanowiska obsługi muszą się znajdować w odległości co najmniej 1,5 m od siebie. Istotnym, a jednocześnie stały elementem funkcjonowania salonów tatuaży jest dbanie o sterylność pomieszczeń oraz używanych narzędzi. Wprowadzono również obowiązek sprawdzania temperatury.