Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Lifestyle

Sezon alergiczny – czym jest alergia wziewna i jak sobie z nią radzić?

Nie zawsze przełom zimy oraz wiosny niesie ze sobą pozytywną dawkę emocji. Rozpoczęcie wegetacji i procesu kwitnienia roślin często dla alergików oznacza początek sezonu pylenia, trwającego aż do jesieni. Alergia wziewna jest najczęściej występującym rodzajem alergii na świecie. Do grupy alergenów powodujących alergię wziewną należą min. pyłki roślin, alergeny roztoczy, alergeny zwierząt domowych czy grzybów pleśniowych. Co należy o niej wiedzieć?

Alergia wziewna – najczęstsze alergeny

Przyczyny alergii wziewnej najczęściej są niewidoczne gołym okiem, unoszące się w powietrzu cząsteczki, które wywołują reakcje alergiczne poprzez stykanie się z błonami śluzowymi.

Reklama

Alergie wziewną mogą powodować:

  • pyłki roślin wiatropylnych (trawa, drzewa, chwasty);
  • roztocza kurzu domowego;
  • sierść zwierząt;
  • zarodniki grzybów i pleśni;
  • wełna;
  • pierze.

Alergia wziewna – jakie są objawy?

Alergia wziewna głównie manifestuje się objawami ze strony układu oddechowego (nieżyt nosa lub astma). Natomiast może dojść do zapalenia spojówek bądź problemów skórnych (pokrzywka, zaczerwienienie, świąd, obrzęk, nasilenie atopowego zapalenia skóry) gdy dany alergen miał kontakt ze skórą, np. w trakcie głaskania zwierzęcia. Istnieje także ryzyko objawów pokarmowych, gdy dojdzie do reakcji krzyżowej. Atak anafilaktyczny w alergiach wziewnych jest raczej rzadki.

Alergia wziewna bardzo często mylona jest z innymi chorobami, jak np. infekcja czy przeziębienie. Jej objawy są bardzo zróżnicowane, a do najczęstszych należą:

  • częste, długie i trudne do leczenia infekcje górnych dróg oddechowych;
  • wodnisty i nawracający katar;
  • swędzący nos;
  • drapanie w gardle;
  • napadowe kichanie;
  • suchy i męczący kaszel;
  • duszności;
  • nerwowy sen;
  • chrapanie;
  • nawracające zapalenie spojówek.

W przypadku dzieci sygnałem świadczącym o alergii wziewnej mogą być charakterystyczne dla małych alergików niektóre gesty, jak tarcie oczu czy pocieranie swędzącego nosa. Dodatkowo mogą pojawiać się lekko różowe cienie pod oczami, łuszczące zmiany w kącikach oczu oraz zmiany na odsłoniętych partiach skóry, np. czerwone i swędzące plamy lub pokrzywka. U dzieci alergia wziewna objawia się również częstymi infekcjami dróg oddechowych i uszu, a także niepokojem i rozdrażnieniem, spowodowanym ciągłym dyskomfortem.

Jak rozpoznać alergie?

Objawy alergii wziewnej są bardzo zróżnicowane, dlatego też podstawą leczenia jest postawienie prawidłowej diagnozy. Specjalista, najczęściej alergolog, przeprowadza szczegółowy wywiad oraz zleca zrobienie testów skórnych i/lub oznaczenia stężenia swoistych IgE we krwi.

Alergia – jak łagodzić objawy alergii?

Leki antyhistaminowe

Łagodzą i zwalczają objawy alergii wziewnej – blokują działanie histaminy wytwarzanej przez organizm, która w pośredni sposób wyzwala reakcję alergiczną. Leki, w zależności od potrzeb, mogą być podawane doustnie, na skórę, donosowo bądź do worka spojówkowego. Nowoczesne leki i ich odpowiednie dawkowanie nie powodują już senności i innych niepożądanych reakcji w porównaniu do starszych preparatów.


Glikokortykosteroidy

Wykazują silne działanie przeciwzapalne, a ich stosowanie musi odbywać się pod kontrolą lekarza. Najczęściej są to preparaty wziewne, doustne, donosowe i dospojówkowe.


Odczulanie

Leczenie polega na przyzwyczajeniu układu immunologicznego do większych dawek alergenu, który podawany jest jako iniekcja, w postaci kropli podawanych podjęzykowo lub w tabletkach. Odczulaniezazwyczaj trwa długo, bo nawet od 3 do 5 lat, natomiast u większości pacjentów daje istotne złagodzenie objawów a nawet ich ustąpienie. Dodatkowo spowalnia a czasem hamuje postęp alergii.


Alergia wziewna i alergia krzyżowa

U osób z alergią wziewną towarzyszyć może uczulenie na niektóre pokarmy. Alergia krzyżowa charakteryzuje się tym, że organizm w błędny sposób rozpoznaje cząsteczki pokarmu jako alergen. Reakcja krzyżowa zachodzi już po 15-30 minutach po spożyciu produktu – nawet niewielkiej ilości alergenu. Najczęściej pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, oddechowego, problemy skórne, a rzadziej ogólnoustrojowe, np. wstrząs anafilaktyczny. 

Przykładami alergii krzyżowej są:

  • pyłek brzozy – kiwi, jabłko, gruszka, seler, marchew, orzechy laskowe, włoskie i migdały (głównie w okresie pylenia brzozy);
  • roztocza – owoce morza;
  • grzyby pleśniowe - leki na bazie penicyliny, sery z pleśnią;
  • pierze ptaków - jaja i mięso drobiowe.

Alergia wziewna – jak sobie poradzić? 

Jak walczyć z objawami alergii? Oto kilka praktycznych porad:

  1. W czasie intensywnego pylenia najlepiej unikać miejsc, w których pylących roślin i drzew jest najwięcej.
  2. Często wietrzyć mieszkanie, najczęściej wieczorem.
  3. Spacery najlepiej odbywać w godzinach porannych i wieczornych, a także po deszczu, gdy pyłków w powietrzu znajduje się najmniej.
  4. Po spacerze warto zmienić ubranie i wziąć szybki prysznic.
  5. Podczas jazdy samochodem korzystniej jest korzystać z klimatyzacji. Należy jednak pamiętać, aby regularnie ją czyścić i serwisować.
  6. Należy regularnie sprzątać mieszkanie, aby pozbyć się nagromadzonych alergenów.
  7. W ciągu dnia najlepiej spędzać czas przy zamkniętych oknach.
  8. Należy zadbać o higienę zwierząt domowych. Regularne wyczesywanie, najlepiej poza domem, oraz kąpiele zredukują ilość alergenów.
  9. Warto rozważyć nabycie oczyszczacza powietrza, który okazuje się być bardzo przydatny, wyłapując pyłki.
  10. Wilgotność powietrza powinna być utrzymywana na poziomie około 50%. Dzięki temu zapobiegamy powstawaniu grzybów i pleśni. 
Źródło: niezalezna.pl, doz.pl
Reklama