Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Przyroda na wyciągnięcie ręki: Co wiesz o... dzwońcu?

Dzyń, dzyń…w taki sposób odzywa się dzwoniec. Śpiew dzwońca jest nie do pomylenia z głosami innych ptaków. Jego pieśń może przypominać dźwięk małych dzwoneczków – stąd nazwa gatunku. Ptak ten ze względu atrakcyjne ubarwienie może przyciągać obserwatorów.

samiec dzwońca
samiec dzwońca
Andreas Trepte; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5

Dzwoniec jest gatunkiem małego ptaka z rodziny łuszczakowatych z reguły osiadłego. Jest wielkości wróbla. Ma krępą budowę ciała, dość dużą głowę, gruby i silny dziób. Samiec ma upierzenie zielonkawe, żółtawe na piersi. Wierzch głowy i skrzydeł jest szary. Samica jest szara, a grzbiet ma brązowawy. Młode mają bardziej stonowane ubarwienie. 

W Polsce jest średnio licznym lub licznym ptakiem lęgowym, rozpowszechnionym w całym kraju.
Dzwońce poza okresem lęgowym żyją w stadach liczących do kilkudziesięciu i więcej ptaków. W stadach prowadzą koczowniczy tryb życia, podejmując to dalsze, to bliższe wędrówki. Ptak ten często opisywany jest jako ptak osiadły, ale zdarzają się wiadomości o ptakach obrączkowanych w Polsce, powtórnie stwierdzanych we Włoszech. 

Poza okresem lęgowym ptaki te preferują otwarte tereny krajobrazu rolniczego. Dzwoniec zamieszkuje tereny parkowe, od nizin po górną granicę lasu. Często bytuje też w parkach miejskich.

Gniazda zakłada w gęstych krzewach, często w jałowcach, świerkach i żywotnikach. Warstwę zewnętrzną jego gniazda stanowią korzonki i kłącza traw, warstwa środkowa to mech, gniazdo wyścielone jest drobnymi korzonkami, włosiem i piórkami. Samica składa 3 - 6 jaj w okresie od kwietnia do września; są one niebieskawe i brązowo plamkowane. Pisklęta wylęgają się po upływie dwóch tygodni; przez kolejne 14 dni młodymi opiekują się oboje rodzice.

Na pożywienie ptaka składają się przeważnie nasiona chwastów i świeże pędy roślin, głównie oleistych, a także części owoców, w okresie lęgowym także owady. Młode z pierwszego lęgu zjadają nasiona gwiazdnicy i mniszka oraz mszyce i małe larwy motyli. Zimą dzwońce zjadają owoce dzikiej róży, śnieguliczki, irgi, jarzębiny oraz zasuszone owoce jeżyn.

Dzwońce chętnie zaglądają do karmników, nawet w dużych miastach. Nie tolerują w swoim sąsiedztwie innych ptaków. Gdy odwiedzają karmnik, przepędzają ptaki innych gatunków. Ich ulubionym pokarmem są nasiona słonecznika. Zimą dokarmiamy dzwońce nasionami oleistymi – najlepszy jest słonecznik pastewny. Latem zapewniamy im dostęp do wodopoju. Z myślą o dzwońcach warto w swoim ogrodzie zasadzić tuje, (zwarte i wysokie odmiany), jałowiec pospolity, cis oraz inne gęste krzewy.

Na terenie Polski dzwońce są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#przyroda #natura #Dzwoniec

ps