Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Lifestyle

Ochrona przed koronawirusem. Dezynfekcja - jak robić to skutecznie?

Koronawirus i wprowadzony stan epidemii wymusił na każdym z nas utrzymywanie prawidłowej higieny. Utrzymywanie dystansu, noszenie maseczek, częste mycie rąk i stosowanie odpowiednich środków odkażających stało się codziennym rytuałem. Skrót DDM znamy już wszyscy.

Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) "na rynku polskim, a także w całej Unii Europejskiej, do zwalczania organizmów szkodliwych dla zdrowia ludzi i zwierząt (w tym wirusów), wprowadzane do obrotu i stosowane mogą być tylko takie produkty, na które wydane jest odpowiednie pozwolenie".

Reklama

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych, spis takich produktów, w tym produktów do dezynfekcji, znajduje się w pozycji: Wykaz Produktów Biobójczych. Ten jest na bieżąco aktualizowany i ogólnodostępny TUTAJ.

Dezynfekcja rąk – codzienna rutyna

Kiedy należy myć i dezynfekować ręce? Tak naprawdę w każdej sytuacji, gdy mamy kontakt z przedmiotami potencjalnie dotykanymi przez inne osoby. Gdy jesteśmy na zakupach, podczas płacenia kartą lub gotówką, w podróży komunikacją miejską, a także po dotknięciu klamek na klatce schodowej. W każdej podobnej sytuacji należy umyć ręce i zdezynfekować je po powrocie do domu. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia regularne i dokładne mycie rąk mydłem przez 30 sekund zabezpiecza przed zakażeniem i rozprzestrzenianiem się wirusa.

Jak skutecznie dezynfekować ręce? Jakie płyny do dezynfekcji rąk będą najskuteczniejsze? Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z mydła, a na rękach nie ma widocznych zanieczyszczeń – skuteczny okaże się płyn do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. Takie środki dezynfekujące w swoim składzie powinny zawierać przynajmniej 70 proc. etanolu, bądź jego zamiennika – izopropanolu. Ich użycie pozwala na zabicie wirusa w czasie od 15 do 30 sekund. Jeśli na dłoniach widoczne są zanieczyszczenia, sama dezynfekcja może być niewystarczająca.

Jak czyścić oraz dezynfekować przedmioty i powierzchnie płaskie?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) koronawirus, powodujący COVID-19, może przetrwać na powierzchniach płaskich oraz przedmiotach od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Uzależnione jest to od typu danej powierzchni, wilgotności oraz jej temperatury.

Mycie powierzchni środkami czystości dostępnymi w domu nie należy mylić z dezynfekcją. Za pomocą mycia usuwane są jedynie mikroorganizmy i różne nieczystości, natomiast nie powoduje to ich zabicia. Oczywiście zmniejsza to liczbę i ryzyko zakażenia. Lepszą metodą na zabicie mikroorganizmów jest jednak dezynfekcja powierzchni

Początkowo powierzchnie powinny być myte mydłem, płynem do naczyń czy też innymi środkami dostępnymi w domu. Następnie powierzchnie powinny być dezynfekowane specjalnymi środkami. Warto zwrócić uwagę aby w swoim składzie zawierały: nadtlenek wodoru, fenol, podchloryny, izopropanol czy chlor. 

Jakie powierzchnie powinny być najczęściej dezynfekowane? 

W celu ograniczenia rozprowadzania się wirusa SARS-CoV-2, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) rekomendują codzienne czyszczenie powierzchni takich jak:

  • kuchnia – kran, zlew, szafki, blaty;
  • łazienka – kran, umywalka, płytki, wanna, kabina prysznicowa;
  • pokój dzienny i pokój dziecka – najczęściej dotykane przedmioty, szafki, oparcia krzeseł;
  • włączniki i wyłączniki światła;
  • klamki.


 

Źródło: niezalezna.pl, aptekagemini.pl
Reklama