40 mln nowych drzew posadzili w marcu i kwietniu br. leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Posadzono głównie sosny, dęby i buki.
Drzewa sadzili wspólnie co roku wolontariusze i leśnicy. Sytuacja epidemiologiczna sprawiła jednak, że tradycyjne sadzenie drzew przeprowadzili tylko pracownicy Lasów Państwowych.
Najwięcej drzew posadzono w Nadleśnictwie Międzychód w woj. wielkopolskim – 206 ha, a także w nadleśnictwach w woj. zachodniopomorskim: Drawno (183 ha), Trzebież (171 ha) i Goleniów (169 ha).
W drzewostanach dojrzałych do odnowienia usuwa się drzewa, które zastępuje młode pokolenie. Poza koniecznością dokonania wymiany pokoleń istotną sprawą jest to, że uzyskujemy cenny ekologicznie, odnawialny surowiec, jakim jest drewno, wykorzystywane szeroko przez nasze społeczeństwo.
- powiedział dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek.
Część powierzchni lasów odnawiana jest w sposób naturalny: na odpowiednio przygotowaną przez leśników glebę spadają nasiona. Przy sprzyjających warunkach kiełkują i wyrastają z nich młode drzewa.
Jak wskazano, w ramach Krajowego Programu Zwiększania Lesistości od 1995 r. na terenie RDLP w Szczecinie zalesiono ponad 14 tys. ha „najsłabszych, odłogujących gruntów rolnych i nieużytków”.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.