Wiesław Komasa urodził się 15 stycznia 1949 r. w Nowym Wiśniczu. W 1971 r. ukończył Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W tym samym roku debiutował rolą Albina w przedstawieniu "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry w reżyserii Macieja Prusa w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w którym występował do 1973 r. Następnie został zatrudniony w Teatrze Nowym w Poznaniu, gdzie występował w spektaklach Izabeli Cywińskiej, Adama Hanuszkiewicza czy Janusza Wiśniewskiego.
Aktor na dużym ekranie zadebiutował w 1975 r. rolą księdza Dobiegniewa w filmie historycznym "Kazimierz Wielki". Jest też twórcą monodramów, takich jak: "Wołający" na motywach Starego Testamentu, poezji Kochanowskiego, Baczyńskiego, Różewicza, Bursy i Broniewskiego, "Moja bajka' na motywach Stachury, Tagorego i Hessego, "Odejście Kaina" wg tekstu wrocławskiej poetki Marianny Bocian oraz "Z kilkoma małymi poprawkami", oparty na opowiadaniu "Brat" Andrzeja Pastuszki.
W dorobku artysty są liczne role na dużym ekranie w takich filmach, jak: "Zakręt", "Thais", "Na srebrnym globie" czy "Nocne ptaki". Aktor zagrał też rolę strażnika SS w filmie Stevena Spielberga "Lista Schindlera".
Za osiągnięcia i zasługi dla kultury polskiej Wiesław Komasa został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".