Jak twierdzi Fundacja GrowSPACE, Tęczowy Piątek to "święto różnorodności, które młodzi ludzie organizują w swoich szkołach". W tym roku, będzie to już ósma edycja wydarzenia. Zostanie przeprowadzona m.in. w Koninie, Wieluniu, Chojnicach, Kędzierzynie-Koźlu, Tychach, Słupsku, Gryfinie, Wągrowcu, Krośnie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Bydgoszczy, Bielsku-Białej i w Warszawie.
Choć przedstawiciele Fundacji twierdzą, że wydarzenie organizują uczniowie, to GrowSPACE przy współpracy z Dajemy Dzieciom Siłę i Sexed.pl przygotowało specjalne "pakiety", z których dzieci mają czerpać "wiedzę". W ich skład wchodzą m.in. kurs e-learningowy "LGBT+Ja" zawierający wypowiedzi "ekspertów" i interaktywne wydarzenia, scenariusze scenariusze zajęć i warsztatów dla klas VII i VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z zakresu sojusznictwa wobec osób LGBTQ+ i tworzenia przyjaznych środowisk dla osób transpłciowych, a także scenariusze warsztatów z zakresu praw człowieka, języka inkluzywnego i zdrowia psychicznego.
W Tęczowy Piątek część szkół zorganizuje projekcje filmowe i happeningi lub zaprosi organizację pozarządową. Kuc przekonuje, że wystarczy niewielki gest, np. naklejka lub plakat wywieszony w szkole, by zakomunikować, że jest to miejsce, w którym "można być sobą".
Jak dodał, "młoda osoba w szkole podstawowej, albo średniej", która rzekomo "dopiero odkrywa swoją tożsamość, orientację może potrzebować właśnie takiego jednego sygnału o tym, że jesteśmy tą przyjazną przestrzenią".
Szlachetny Piątek
Centrum Życia i Rodziny dosadnie krytykuje promujące ideologię LGBT wydarzenie.. "Pod szyldem walki o równość i tolerancję młodzież szkolna dowiaduje się o rzekomej powszechności homoseksualizmu, jest zachęcana do tzw. „coming-outów”, słyszy też, że o ludzkiej płci nie decyduje biologia lecz subiektywne odczucie danej osoby, a niestosowanie wobec niej preferowanych zaimków czy imienia jest przejawem „transfobii” - czytamy na stronie fundacji.
CZiR zachęca do udziału w akcji "Szlachetny Piątek". Kampania ma być odpowiedzią na "zagrożenie deprawacją polskiej młodzieży".
"W ramach kampanii młodzież zachęcana jest do promowania szlachetności, czystości i wierności, które stoją w opozycji do wartości promowanych przez ideologów gender. Inicjatorzy akcji zachęcają do ubrania białego elementu garderoby w piątek 25 października oraz do poparcia inicjatywy w mediach społecznościowych"
– wyjaśnia fundacja.
"Niezależnie od tego, czy jesteś młody, dojrzały czy sędziwy – zademonstruj tego dnia, że liczą się dla Ciebie wartości przeciwne ideologii LGBT: szlachetność, czystość, wierność" – apelują organizatorzy akcji.
Na stronie internetowej "Szlachetnego Piątku" dostępne są m.in. poradnik dla nauczycieli i rodziców, którzy nie zgadzają się na organizację „Tęczowego Piątku” na terenie szkoły, a także publikacja "Chciałbym być sobą", która zawiera świadectwa osób po operacji zmiany płci dziś tego żałujących.
Tęczowy Piątek przy wsparciu ambasad
Warto zaznaczyć, że wprowadzanie ideologii LGBT do polskich szkół wspierają zagraniczne placówki dyplomatyczne. W akcję włączyły się ambasady: Danii, Norwegii, Belgii (konkretnie Przedstawicielstwa Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich).
W tym roku akcję wspiera nawet mazowieckie kuratorium oświaty...