Oszczędzać energię możemy na wiele różnych sposobów, a dzisiejsze obchody mają nas zainspirować do działania. Gdy za oknem zima i już zdążyliśmy zauważyć, że potrzebujemy wydać więcej pieniędzy na opłacenie zimowych rachunków za energię elektryczną i ogrzewanie, to chyba jesteśmy wystarczająco zmotywowani aby podjąć właściwe kroki.
Dzień Obniżania Kosztów Energii obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii właśnie 10 stycznia od wielu lat, gdyż w czasie zimy odczuwamy największe zapotrzebowanie energii, głównie do ogrzewania. Choć we współczesnym świecie ogromne ilości energii zużywamy także latem, gdy uruchamiamy klimatyzację w biurze, a coraz częściej także w domu.
Najczęściej oszczędzanie energii kojarzy się nam z wymianą żarówek na energooszczędne. I co do zasady, to jest słuszny kierunek, choć tu zalecamy dużo rozsądku. Czasem może się okazać, że wprawdzie oszczędzamy energię, ale nie oszczędzamy pieniędzy, gdyż zakupiona nowa energooszczędna tzw. żarówka LED kosztowała nas więcej niż potencjalne oszczędności. Ale trzeba mieć na uwadze, że zazwyczaj aby obniżyć koszty, najpierw trzeba zainwestować w ulepszenia. W dzisiejszych czasach ocieplone domy, to już praktycznie standard - izolacja ścian w postaci wełny mineralnej lub odpowiedniej warstwy styropianu przynosi realne oszczędności, choć inwestycje zwykle zwracają się w ciągu wielu lat. Podobnie jest z wymianą kotła czy tzw. piecyka kąpielowego lub chociażby lodówki czy telewizora. Stare urządzenia praktycznie zawsze zużywają znacznie więcej energii niż współczesne nowe urządzenia.
Domowe sposoby na obniżanie kosztów ogrzewania
Jeśli wychodzisz z domu na dłuższy czas np. do pracy, to warto głowice termostatyczne na grzejnikach przestawić na słabsze grzanie, aby nie ogrzewać pustego mieszkania. Mam świadomość, że takie codzienne przestawianie głowic termostatycznych może być niewygodne, ale i na to jest rozwiązanie. W dobrych sklepach instalacyjnych można kupić termostatyczne głowice programowalne - wówczas wystarczy raz ustawić, a później głowice automatycznie będą się przełączały w ustawionych godzinach. Warto przy tym zaprogramować odpowiednie wyprzedzenie czasowe, abyśmy przychodzili do ciepłego już domu. Takie głowice potrafią się zwrócić w ciągu jednego sezonu grzewczego.
Gdy mówimy o oszczędzaniu kosztów, to nie sposób nie wspomnieć o opcji zmiany dostawcy prądu lub gazu do naszego domu, na takiego, który oferuje korzystniejsze warunki. Tu także zalecamy chłodną kalkulację, aby nie okazało się, że taka zmiana w efekcie nam się nie opłaca, bo promocja była ograniczona czasowo, aby nas zachęcić do zmiany operatora.