Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Szef NATO Mark Rutte o nowym zobowiązaniu Sojuszu ws. wydatków na obronność: spodziewam się, że będzie to ponad 3 proc. PKB, choć nadal jesteśmy na wczesnym etapie • • •

Danie na lato. Ratatouille

Ratatouille, jedno z najsłynniejszych dań Prowansji, to kulinarny hołd dla prostoty i smaku. Danie, które podbiło serca smakoszy na całym świecie. Choć wywodzi się z kuchni ubogich rolników, z czasem zyskało status kulinarnego arcydzieła.

Ratatouille
Ratatouille
screen - Gazeta Polska

Czy wiesz, że…

Wersja klasyczna ratatouille to pokrojone w większą kostkę cukinie, pomidory i bakłażany. Jest to bezmięsna wersja ragoût, czyli kawałków produktów duszonych w wywarze, doprawionych świeżymi ziołami. Tradycyjnie warzywa do ratatouille najpierw były obsmażane w sporej ilości oliwy, a następnie przekładane do garnka i podduszane wraz z ziołami. Tak przygotowane doskonale smakują solo, ale sprawdzą się też jako dodatek do pieczonych mięs.

Istotą ratatouille jest współgranie składników. Podstawą są cukinia, która nadaje potrawie delikatny smak i chrupkość, oraz bakłażan wprowadzający kremową teksturę i subtelny smak. Czerwona i żółta papryka dodają słodyczy i koloru. Pomidory stanowiące bazę sosu w połączeniu z cebulą i czosnkiem zapewniają aromat i głębię smaku. Zioła podkreślają smak warzyw.

Historycznie była to żywność rolników i chłopów, ekonomiczny sposób na wykorzystanie letnich warzyw. Z czasem ratatouille przeszło transformację z dania prostego, wiejskiego do eleganckiego i wykwintnego.

Ratatouille wykwintnie podane 

400 g małych, cienkich bakłażanów (2–3 szt.)
350 g cukinii żółtej (2 szt.)
350 g cukinii zielonej (2 szt.)
400 g podłużnych pomidorów rzymskich (4 szt.)
250 g papryki czerwonej (1–2 szt.)
250 g papryki żółtej (1–2 szt.)
3 cebule
4–5 ząbków czosnku
1 puszka pomidorów krojonych lub całych 
5 łyżek oliwy
1/2 łyżeczki tymianku 
1/2 łyżeczki słodkiej papryki 
1/2 łyżeczki papryki ostrej
1 łyżeczka ziół prowansalskich 
sól
pieprz
garść listków bazylii

Paprykę żółtą i czerwoną umyj, usuń gniazda nasienne i pokrój w małą kostkę, nie większą niż 1 cm. Cebule obierz i pokrój w drobną kostkę. Trzy ząbki czosnku obierz i drobno posiekaj. Na dużej patelni z grubym dnem rozgrzej dwie łyżki oliwy. Zeszklij pokrojoną cebulę. Po około 3 minutach dodaj czosnek oraz paprykę. Warzywa smaż przez 10 minut bez przykrycia. Następnie dodaj pomidory z puszki oraz przyprawy: po pół łyżeczki tymianku, słodkiej i ostrej papryki oraz soli i pieprzu oraz ewentualnie listki bazylii. Gotuj sos około 5 minut. Jeśli chcesz, by był bardziej rozgotowany, patelnię zakryj przykrywką i duś całość przez kolejne 5 minut. Gotowy sos przełóż do wybranego naczynia do zapiekania i wyrównaj powierzchnię sosu. 
W miseczce wymieszaj na jednolitą emulsję 3 łyżki oliwy, obrany i przepuszczony przez praskę ząbek czosnku oraz łyżeczkę ziół prowansalskich i sól. 
Wszystkie warzywa umyj i osusz. Bakłażany, pomidory i cukinie pokrój w plastry o grubości około 5 mm. Bierz po kilka plasterków naraz i układaj w formie wachlarzowo od krawędzi aż do środka. Nagrzej piekarnik do 200°C z opcją góra/dół. Przed umieszczeniem ratatouille w piekarniku całość posmaruj glazurą z oliwy. Naczynie z ratatouille przykryj folią aluminiową, umieść na środkowej półce w piekarniku. Piecz około 60 minut. Na 10 minut przed wyłączeniem piekarnika usuń folię i ustaw opcję grillowania od góry.

Czas – 120 minut
Koszt – 30–40 zł
łatwe
Porcji – 4–6
 

 



Źródło: Gazeta Polska

#kuchnia GP

mm