Gmina znajduje się w pobliżu chronionych obszarów mokradeł nad Dunajem i Drawą. Mieszkańcy podkreślają, że - szczególnie po deszczu - nie mogą wychodzić z domów, ponieważ obecność insektów jest nie do zniesienia - zaznaczyły lokalne media.
"Dlatego w tym roku po konsultacjach z ekspertami zdecydowaliśmy się na kilka innowacyjnych rozwiązań i po raz pierwszy uwzględniliśmy drony. Pierwsze wyniki pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze"
– powiedział Vedran Kramarić, wójt gminy Kneżevi Vinogradi.
Zaangażowanie dronów do rozpylania środków przeciwko komarom kosztowało gminę 2 tys. euro. Dotychczas metoda wykazuje 100 proc. skuteczność. Do walki z plagą komarów drony wykorzystają również władze Osijeka i okolicznych miejscowości. Na cel ten przeznaczonych zostanie rekordowe 1,9 mln euro.
"W trakcie zabiegów larwobójczych będziemy znacząco wykorzystywać drony i to największa różnica w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość wykorzystania na terenach trudno dostępnych"
– wyjaśnił Dragan Vulin, zastępca burmistrza Osijeka.
W położonej na wschodzie Chorwacji żupanii planuje się również otworzenie specjalnego Centrum Zwalczania Komarów, na którego wyposażenie mają trafić najnowocześniejsze technologie zwalczania insektów.