– poinformowała Olga Kaliszewska z Muzeum POLIN.
„Drodzy Państwo, już teraz możecie zgłosić swoją szkołę, bibliotekę lub instytucję kultury do udziału w akcji Żonkile. Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć” – mówi Agnieszka Grochowska, ambasadorka tegorocznej edycji Żonkili.
W tym roku Muzeum POLIN prowadzi rekrutację w dwóch etapach: w lutym zakończyła się rekrutacja dla wolontariuszy indywidualnych. Obecnie trwa nabór instytucjonalny dla szkół, bibliotek oraz instytucji z całej Polski. Do udziału w akcji można zgłosić placówkę do 14 kwietnia. Na stronie polin.pl dostępny jest formularz, który należy wypełnić elektronicznie.
Dla wszystkich osób i placówek zgłoszonych do akcji Muzeum POLIN organizuje szkolenia online dotyczące możliwości dołączenia do obchodów rocznicy 19 kwietnia oraz wykorzystania dostępnych materiałów edukacyjnych.
W 81. rocznicę powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN tradycyjnie przygotowało nową ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży: film animowany na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej przygotowany z myślą o dzieciach z klas 1-3 szkół podstawowych; opowiadanie „Szuflada” Zuzanny Orlińskej dla klas 4-6 szkół podstawowych (opowiadanie w wersji tekstowej z pięknymi ilustracjami Aleksandry Artymowskiej oraz wersji audio czytanej przez aktora Jędrzeja Fulara); film animowany na podstawie opowiadania „Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo przygotowany z myślą o uczennicach i uczniach z klas 4-6 szkół podstawowych.