Gdy pandemia wreszcie się skończy, zapewne nikt nie będzie oczekiwał, że pracownicy wrócą do biur głównie po to, aby odpowiadać na e-maile. Czas spędzony na pracy zdalnej udowodnił, że zarówno to, jak i inne zadania wymagające samodzielnej pracy w skupieniu mogą być wykonywane w dowolnym miejscu. Jaką rolę zatem będzie odgrywało biuro?
Zanim spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy najpierw zastanowić się, w jaki sposób rola biura będzie wpływać na decyzje najemców dotyczące zajmowanej powierzchni, a przede wszystkim na strategię lokalizacyjną i układ przestrzeni?
Nieco więcej światła na temat przyszłości pracy w biurze po zakończeniu pandemii rzuca najnowszy raport Cushman & Wakefiled.
Oto jego najważniejsze wnioski:
Kluczowe wnioski z poprzedniego raportu z serii pt. „New Perspective: From Pandemic to Performance”, prezentowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield, wymienione powyżej, stały się bazą do przeprowadzenia kolejnych badań.
Najnowszy raport prezentuje analizę dotyczącą przyszłości powierzchni biurowych po zakończeniu pandemii COVID-19. Została ona opracowana w oparciu o opinie pozyskane od inwestorów, najemców i podmiotów zaangażowanych w projekty miastotwórcze (tzw. placemakerów), a także analizę stopnia rozpowszechnienia modelu pracy z domu.
Nasze badania jednoznacznie pokazują, że przyszłością strategii środowiska pracy jest model hybrydowy, a praca w 100% zdalna będzie wdrożona w bardzo niewielu organizacjach. Ponadto, wdrażając w pełni zdalny model pracy organizacje mogą sięgnąć dalej po najlepsze talenty, jednak wyzwania zarządzania i utrzymania tych pracowników będą wymagać dodatkowych zasobów i nie gwarantują sukcesu. Z kolei praca hybrydowa wpisuje się w trend elastyczności, którego poszukiwać będą zarówno organizacje jak i pracownicy.
- mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Consulting & Research, Cushman & Wakefield.