10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Nordic walking – aktywność dla każdego

Nordic walking to marsz, któremu towarzyszy odpychanie się od podłoża za pomocą kijków.

bluelightpictures (pixabay)
bluelightpictures (pixabay)
Nordic walking to marsz, któremu towarzyszy odpychanie się od podłoża za pomocą kijków. Charakter aktywności łączy naturalny marsz z techniką chodu sportowego oraz sposobem odpychania się kijkami podczas jazdy na nartach biegowych. Nordic walking jest polecany przez autorytety z dziedziny medycyny, wychowania fizycznego i rehabilitacji. 

Prawidłowo wykonany marsz, z uwagi na równomierne obciążenie rąk i nóg, stymuluje ok. 90 proc. mięśni ciała. W porównaniu z pływaniem (65 proc.), joggingiem (60 proc.) czy jazdą na rowerze (40 proc.) ta liczba mówi sama za siebie. Nordic walking stanowi najkorzystniejszy zakres wysiłkowy ze względu na odchudzanie i usprawnianie narządów ruchu. Prostota, łatwość i bezpieczeństwo tej aktywności umożliwia uczestnictwo w niej osób z różnego przedziału wiekowego i o różnej kondycji fizycznej.

Trochę historii

Pierwszych śladów nordic walking możemy dopatrywać się już w starożytności. Pasterze i pielgrzymi podróżowali z kijem, który służył do podpierania się i odciążał nogi. Z czasem pojawił się pomysł, aby zastąpić bieg narciarski (możliwy tylko w zimie) inną formą ruchu, niezależną od pory roku. Narty odłożono więc na bok i w ten sposób powstała dyscyplina sportowa posługująca się samymi kijkami. Nie służą one tylko do pomocy, ich głównym zadaniem jest odciążenie stawów kolanowych i kręgosłupa.

Współczesny nordic walking powstał w Finlandii i dla Finów jest to sport niemalże narodowy, dzięki któremu tryskają zdrowiem i energią pomimo chłodnego klimatu i małego nasłonecznienia.

Korzyści płynące z marszu

Uprawiając prawidłowo nordic walking, przez 45 min. marszu możemy stracić ok. 0,8–1,2 kg wagi. Odciążenie stawów kolanowych i różnych partii mięśni nóg sprawia, że po przejściu 20 km z kijkami czujemy zmęczenie nóg takie jak przy przejściu 3–4 km bez kijków!

Dzięki kijkom można odczuć efekt odciążenia wagi nawet do 30 proc., co jest szczególnie ważne dla ludzi w podeszłym wieku, którzy unikają aktywności fizycznej z powodu bólu w stawach.

Marsz z kijami potrafi być nawet o 40 proc. efektywniejszy niż bez nich. W czasie spaceru z kijami intensywnie pracują mięśnie pośladków, ud, pleców, łydek, bioder, barków, ramion i piersi. Mięśnie przedramion i ramion zostają wzmocnione, poprawia się też krążenie krwi w karku i barkach. Ważnym efektem tej formy aktywności jest dotlenienie całego organizmu i zwiększenie objętości płuc. Podczas marszu tętno wzrasta o 10–15 uderzeń na minutę i dzięki temu utrzymuje układ krążenia oraz serce w dobrej kondycji. Poza tym bez zadyszki można prowadzić swobodną rozmowę.

Regularne i dobrze wykonywane marsze wzmacniają niemal wszystkie mięśnie, budują sprawność sercowo-naczyniową, efektywnie spalają zbędne kalorie, rozluźniają napięcia mięśniowe. Wielu lekarzy zaleca nordic walking jako część profilaktyki i dopełnienie działań rehabilitacyjnych zarówno z punktu widzenia ortopedii, jak i kardiologii.

Marsze cieszą się coraz większą popularnością, gdyż to aktywność niedroga i łatwa, a przede wszystkim bardzo skuteczna i dobrze wpływająca na zdrowie.

Aktywność dla każdego

Nordic walking jest bardzo elastyczną formą ruchu. Może być uprawiana przez wszystkich, niezależnie do wieku, płci czy kondycji fizycznej. Marsz z kijami może być praktykowany przez:

- osoby z różnymi problemami zdrowotnymi (stawy, kolana, przemiana materii, reumatyzm),

- dzieci i młodzież – marsz kształtuje właściwą postawę ciała, jest formą zabawy i integracji,

- sportowców amatorów i zawodowców – marsze są formą ćwiczenia, intensyfikują trening, czyniąc go bardziej efektywnym,

- osoby z nadwagą – w marszu z kijkami spalanie tłuszczu jest duże ze względu na angażowanie wielu grup mięśni,

- osoby zgarbione – kijki zmuszają do utrzymania wyprostowanej sylwetki i właściwego rytmu poruszania się,

- byłych biegaczy – marsze odciążają stawy, pomagają intensywnym ćwiczeniu różnych grup mięśni,

- przyszłe matki – ciąża nie stanowi przeszkody w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej, a maszerowanie z kijami jest niezwykle bezpiecznym sportem zarówno dla matki, jak i dziecka,

- osoby spięte i zestresowane – marsz wpływa pozytywnie na uwolnienie napięcia w obrębie karku, co powoduje odprężenie i zmniejsza stres.

 



Źródło: niezalezna.pl

#nordic walking

BS