Cykle przyrody ciągle toczą się, nadając pewien rytm życiu człowieka. Zmieniające się pory roku były przez wieki ogniwem, który bardzo łączył nas z przyrodą. Niestety negatywny wpływ współczesnej cywilizacji sprawił, że w natłoku pracy i rozlicznych działań człowiek prawie utracił ten ścisły związek z naturą. Świadomość zmian, choćby miesięcznych, pozwala lepiej zrozumieć otaczające nas środowisko, pozwala dostrzec jego piękno. Warto, by wiedza ta była zachętą do osobistej obserwacji natury – może ona działać kojąco na ciało i ducha.
Kwiecień to miesiąc, który kojarzy się jak sama jego nazwa z kwitnieniem roślin. Rozkwitają liczne krzewy i drzewa, jak np. brzoza, jodła, dąb, klon, grab, czeremcha, tarnina, magnolie i wiele innych. W lasach zakwitają liczne wczesnowiosenne rośliny jak fiołek, zawilec, gajowiec, dąbrówka, wawrzynek wilcze łyko, miodunka, barwinek, szczawik zajęczy, kopytnik, turzyca łuskiewnik, a w podmokłych rejonach kaczeńce, wełnianka. W parkach i ogrodach wśród traw zaczynają kwitnąć ziarnopłony, stokrotki, mniszki, bluszczyk kurdybanek, bratki, narcyzy.
Rozpoczyna się kwitnienie drzew owocowych, które potrwa do maja. Pierwsze zakwitają morele, pod koniec miesiąca rozwijają się kwiaty brzoskwiń, czereśni, śliw i wiśni. Czasami, gdy kwiecień jest ciepły, w ostatnich dniach tego miesiąca zakwitają jabłonie i grusze.W świecie zwierzęcym jelenie i sarny zmieniają „strój” zimowy na letni. Do kraju wraca wiele ptaków zimujących na południu, takich jak wilgi, bociany i jaskółki, dzierzby. Kwiecień dla wielu gatunków ptaków to czas godów, wiele z nich składa w kwietniu jajka. Liczne ryby odbywają tarło, a inne składają ikrę. Życie wre również wśród owadów. Zjawiają się motyle: cytrynek, rusałka pokrzywnik, rusałka wierzbowiec, bielinek kapustnik. Słychać już pszczoły i trzmiele.
Na początku miesiąca Słońce wschodzi o godz. 6:14 i zachodzi o 19:07, na końcu miesiąca dzień jest już dłuższy prawie o 2 godz. w stosunku do 1 kwietnia i trwa bez mała 14,5 godz.
Co widać na kwietniowym niebie
Najbardziej ciekawym zjawiskiem będzie zakrycie Saturna przez Księżyc w połowie miesiąca oraz pod jego koniec, a także możliwość obserwacji wszystkich pięciu, widocznych gołym okiem, planet w jednym momencie i miejscu na niebie. 20 kwietnia Słońce wstępuje w znak Byka.
Merkury będzie widoczny od połowy miesiąca w gwiazdozbiorze Barana, około godzinę po zachodzie Słońca, Wenus będzie dobrze widoczna na wieczornym niebie. Planeta przebędzie gwiazdozbiór Barana i pod koniec kwietnia będzie już w samym środku Byka, blisko Saturna. Wysokość Wenus nad horyzontem nieustannie rośnie od 10 st. na początku do 14 st. pod koniec miesiąca. Mars jest cały czas widoczny na wieczornym niebie w gwiazdozbiorze Byka na początku i Barana w drugiej połowie miesiąca. Jowisz w kwietniu jest łatwo dostrzegalny na niebie. Bez trudu można go odnaleźć w gwiazdozbiorze Bliźniąt na południowym zachodzie w pierwszej połowie nocy. Saturn zbliżać się będzie w kwietniu do Wenus i Marsa. Warto na niego spojrzeć w nocy z 16 na 17 kwietnia, kiedy przy zachodzie Saturn zostanie zakryty przez Księżyc.
Źródło: H. Sander,Z. Wójcik,Kalendarz Przyrody; news.astronet.pl
#Kwiecień
BS