Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Jak leczyć nadciśnienie naturalnymi metodami?

Nadciśnienie to jedna z najbardziej powszechnych i niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona, może zrujnować nasze zdrowie, niszcząc wiele narządów organizmu.

q83/reeimages.com
q83/reeimages.com
Nadciśnienie to jedna z najbardziej powszechnych i niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona, może zrujnować nasze zdrowie, niszcząc wiele narządów organizmu. Warto wiedzieć, jak można się uchronić przed chorobą, i poznać naturalne sposoby walki z nadciśnieniem.

Normalizacja masy ciała i aktywność ruchowa

Nadwaga powoduje, że otłuszczone są narządy wewnętrzne, w tym naczynia krwionośne, co podnosi w nich ciśnienie krwi. Im większa waga, tym wyższe wartości osiąga ciśnienie. Przy zbyt dużej wadze wystarczy schudnąć jedynie kilogram, by ciśnienie spadło o 2 mm Hg.

Aktywność fizyczna połączona z dietą pomaga pozbyć się najbardziej niebezpiecznego dla serca tłuszczu zgromadzonego w okolicach brzucha.

Tylko niektóre aktywności, te bardziej wytrzymałościowe, jak jogging, slow jogging, energiczny marsz, nordic walking, są najbardziej skuteczne, podczas gdy pływanie i jazda na rowerze są w odchudzaniu mniej pomocne. Wynika to z faktu, że jeśli przezwyciężamy siłę przyciągania przez marsz, bieganie, narciarstwo biegowe, taniec, łyżwy i rolki, a nawet wchodzenie po schodach, proporcjonalnie więcej spalamy, niż pływając czy jeżdżąc na rowerze. Jeśli podczas ćwiczeń korzystamy z większej liczby mięśni, więcej spalamy. Na spalanie tłuszczu wpływa też intensywność i czas ćwiczeń, z uwagi na nadciśnienie należy jednak unikać intensywnego wysiłku.

Przy większym umięśnieniu zwiększa się metabolizm i spalanie rośnie. Przy zawansowanym ćwiczeniu może się zdarzyć, że spalimy sporo tłuszczu i zyskamy większą muskulaturę – spadek wagi będzie mały, ale figura doskonalsza.

Regularny wysiłek fizyczny sam w sobie dodatnio wpływa na obniżenie ciśnienia. Co prawda podczas samych ćwiczeń podnosi się ono na krótko, jednak zaraz po naszej aktywności jest ono niższe niż przed nią i utrzymuje się na takim poziomie nawet przez dobę. Najbardziej polecana jest spokojna gimnastyka: ćwiczenia rozciągające, marsze, wolne bieganie, pływanie, jazda na rowerze oraz nordic walking. Marsze pozwalają sercu sprawniej pompować krew i efektywniej dotlenić komórki ciała. Im żwawszy spacer, tym jego efekty będą szybciej widoczne. Należy unikać siłowni, aerobiku, gdzie przy każdym ćwiczeniu wysiłek jest intensywny i powoduje duży skok ciśnienia. Przy regularnych półgodzinnych ćwiczeniach można zbić ciśnienie o 5 mm Hg. 

Nawodnienie organizmu

Dobre nawodnienie organizmu jest decydujące w walce z nadciśnieniem. Bezpośredni wpływ na ciśnienie ma między innymi stan tętnic i gęstość krwi. Im gęstość krwi większa, tym większe ciśnienie. Na gęstość naszej krwi decydujący wpływ ma ilość wypijanej wody.

Wiele leków na ciśnienie działa moczopędnie, ich celem jest wypłukanie sodu przez urynę. Podobny efekt można uzyskać, nawadniając organizm. Gdy organizm znajduje się w stanie odwodnienia, zmniejsza się przepływ krwi do niektórych miejsc ciała; krew dopływa głównie do tych najważniejszych. Jakie są skutki? Może wzrosnąć ciśnienie tętnicze. To efekt zamknięcia wypływu krwi. Przy odpowiednim nawodnieniu zwężone naczynia krwionośne zaczną się na nowo otwierać, obniżając ciśnienie. Picie wystarczającej ilości wody jest najbezpieczniejszym i najtańszym rozwiązaniem tego problemu.

Dla odpowiedniego nawodnienia organizmu zalecane jest dzienne picie czystej wody w ilości nawet do 3–4 proc. wagi ciała.
 

Wpisy o tematyce medycznej umieszczone w dziale NATURA I ZDROWIE mają charakter edukacyjny i ogólny, z oczywistych względów nie są w stanie uwzględnić specyfiki i charakteru konkretnego ludzkiego organizmu, nie mogą więc zastąpić spotkań z lekarzem specjalistą, jego porad i diagnoz, wyników badań itd. Serwis nie prowadzi działalności leczniczej poprzez udzielanie świadczeń i porad zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej. Autorzy wpisów i portal nie ponoszą odpowiedzialności za jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu wynikający z zastosowania wskazań i porad zawartych w treściach wpisów bez fachowej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

 



Źródło: poradnikzdrowie.pl

#nadciśnienie metody leczenia #leczenie nadciśnienia #nadciśnienie leczenie #nadciśnienie #nadciśnienie tętnicze

BS