Nadciśnienie to jedna z najbardziej powszechnych i niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona, mimo że nie sprawia bólu, może zrujnować nasze zdrowie, niszcząc wiele narządów organizmu. Nadciśnienie jest przyczyną wielu zgonów z powodu wylewu krwi czy zawału serca. Wzrost ciśnienia już o 20 mm Hg wiąże się z dwukrotnym wzrostem ryzyka zawałów serca i udarów mózgu. Warto wiedzieć, jak można się uchronić przed chorobą, zdiagnozować jej objawy i jak ją skutecznie leczyć – najzdrowszymi, naturalnymi metodami.
Objawy
Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego o nadciśnieniu świadczą co najmniej dwa pomiary o wartości ciśnienia tętniczego równe lub wyższe niż 140/90 mm Hg. Warto wiedzieć, że na wartość odczytu mogą wpłynąć: silny stres, intensywny wysiłek fizyczny, ból, spożycie alkoholu – trzeba wziąć to pod uwagę w czasie pomiarów.
Przy nadciśnieniu często jego wartość utrzymuje się na stałym poziomie w ciągu doby, u ludzi zdrowych zawsze obniża się podczas snu. Optymalne ciśnienie dla osób przed pięćdziesiątką nie powinno przekraczać 129/84 mm Hg. Dla osób po siedemdziesiątce wartość do 149/94 mm Hg uznaje się za prawidłową.
Na początku choroby, kiedy wartości ciśnienia nie są jeszcze aż tak wysokie, w większości przypadków nie pojawiają się żadne objawy choroby. Niekiedy jednak występują dolegliwości, które mogą świadczyć o początkach nadciśnienia, należą do nich zawroty i bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, odczucia uderzenia gorąca, zwiększone pocenie się, kłopoty ze snem, problemy ze sprawnością psychofizyczną, odczucia kołatania serca.
W późniejszych stadiach choroby mogą się pojawiać inne objawy, np. problemy ze wzrokiem (wrażenie pulsujących kół przed oczami), problemy z funkcjonowaniem nerek, obrzęki rąk i nóg, odczucie zimnych kończyn. Jednym z pierwszych objawów jest powiększenie lewej komory – serce pompuje krew do naczyń z większą siłą. Nadciśnienie często idzie w parze z podwyższonym całkowitym cholesterolem (powyżej 190 mg/dl) i złym LDL (powyżej 115 mg/dl) i trójglicerydami (powyżej 200 mg/dl), a także z cukrzycą.
W niektórych przypadkach właściwe rozpoznanie nadciśnienia wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań – może to być badanie krwi, EKG, echo serca, ale o tym decyduje lekarz.
Właściwy pomiar ciśnienia
Przy pomiarze należy przestrzegać kilku zasad: ciśnienie mierzymy w pozycji siedzącej, po co najmniej 5 minutach odpoczynku, przez co najmniej pół godziny przed pomiarem nie wykonujemy ćwiczeń fizycznych, nie pijemy alkoholu, kawy, mocnej herbaty, nie palimy papierosów. Pomiar wykonujemy na ręce niedominującej, która powinna być oparta o płaską powierzchnię, punkt pomiaru powinien znajdować się na wysokości serca. Plecy powinny być oparte, a stopy znajdować się na podłodze. Najlepiej wykonać 2–3 pomiary w odstępach minutowych i przyjąć z nich średnią. W rytmie dobowym istnieją naturalne, niewielkie wahania ciśnienia krwi, najniższe jest nad ranem, najwyższe po południu. Gdy ciśnienie zacznie zbliżać się do górnej granicy, warto mierzyć je przez tydzień rano i wieczorem, zapisując wyniki. Jeśli nie przekroczy 139/89 mm Hg, wszystko jest w porządku.
Ostatnio dużą popularnością cieszy się 24-godzinny zapis ciśnienia – ABPM (ang. ambulatory blood pressure monitoring), potocznie nazywany holterem ciśnieniowym. Dzięki temu badaniu wiadomo, jak zmienia się ciśnienie w ciągu doby, jak reagujemy na stres, odpoczynek, relaks, aktywność ruchową itd. Można też wtedy wykluczyć tzw. efekt białego fartucha, czyli nagłego stresu powodującego zwiększenie ciśnienia podczas pomiaru wykonywanego przez lekarza.
Przyczyny nadciśnienia
W związku z tym, że nadciśnienie jest chorobą cywilizacyjną, największy wpływ na jego powstanie ma niewłaściwa dieta i nieodpowiedni tryb życia, otyłość, brak aktywność fizycznej, zaburzenia nerwicowe i regulacji wyższych ośrodków nerwowych związane z nieumiejętnością radzenia sobie ze stresem. Nie bez znaczenia na powstanie choroby są też czynniki dziedziczno-genetyczne. W niektórych wypadkach do nadciśnienia mogą się przyczynić inne dolegliwości, takie jak choroby nerek czy zaburzenia hormonalne.
Wpisy o tematyce medycznej umieszczone w dziale NATURA I ZDROWIE mają charakter edukacyjny i ogólny, z oczywistych względów nie są w stanie uwzględnić specyfiki i charakteru konkretnego ludzkiego organizmu, nie mogą więc zastąpić spotkań z lekarzem specjalistą, jego porad i diagnoz, wyników badań itd. Serwis nie prowadzi działalności leczniczej poprzez udzielanie świadczeń i porad zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej. Autorzy wpisów i portal nie ponoszą odpowiedzialności za jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu wynikający z zastosowania wskazań i porad zawartych w treściach wpisów bez fachowej konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Źródło: poradnikzdrowie.pl
#leczenie nadciśnienia
#nadciśnienie leczenie
#nadciśnienie
#nadciśnienie tętnicze
BS