10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Jak chronić oczy przy pracy na komputerze?

Przeciętnie w czasie ośmiu godzin pracy nasze oczy wykonują około 30 tysięcy ruchów. Oczom szkodzi niewłaściwe oświetlenie i nieodpowiednio ustawione parametry obrazu.

Unsplash
Unsplash
Przeciętnie w czasie ośmiu godzin pracy nasze oczy wykonują około 30 tysięcy ruchów. Oczom szkodzi niewłaściwe oświetlenie i nieodpowiednio ustawione parametry obrazu. Co zrobić, by optymalnie chronić nasze oczy?

Optymalna odległość monitora od twarzy powinna wynosić 40–75 cm, a środek ekranu powinien znajdować się 10–22 cm poniżej oczu.

Negatywnie wpływa na wzrok migotanie ekranu, co wiąże się z częstotliwością. Minimalna częstotliwość, przy której obraz nie migocze, to 75 Hz, lepiej jednak ją zwiększyć do 80–85 Hz.

Oświetlenie zewnętrze, czcionka, kolory

Odblaski pojawiające się na ekranie pogarszają widoczność i męczą wzrok, warto je więc wyeliminować. Przy pracy przed monitorem lepiej przytłumić źródła światła, a właściwa wielkość czcionki to przynajmniej cztery punkty więcej od najmniejszej wielkości, jaką potrafisz przeczytać. Dodatkowo można korzystać z funkcji powiększenia, np. na szerokość strony, co mniej męczy oczy. Dobrze jest używać prostych czcionek, są łatwiejsze w czytaniu.

Należy zadbać o optymalny kontrast i obraz i starać się go nie zmieniać, lepiej unikać czarnego tła z jasnymi literami.

Używanie dodatkowych kolorów męczy wzrok, ponieważ kolorowe światło nieraz załamuje się na soczewce oka. Na barwę niebieską reagujemy tak, jakby przedmiot był przybliżony, a na barwę czerwoną tak, jakby był oddalony. Tę różnicę oko musi korygować, używając dodatkowo mięśni, co powoduje zmęczenie oczu.

Higiena pracy

Warto zadbać o choćby krótkie przerwy od wpatrywania się w ekran. Dobrze jest odejść od biurka, popatrzyć przez okno, skupić wzrok na dalekich obiektach. Praca przy komputerze powoduje wysychanie gałek ocznych. Można temu przeciwdziałać przez częste mruganie lub zamykanie oczu przynajmniej na krótką chwilę.

Ćwiczenia oczu

Jeśli przy komputerze spędzamy dużo czasu, pogarsza się akomodacja oka (zdolność do widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach), a mięśnie oczne są mniej elastyczne i słabsze. Co pewien czas należy oderwać wzrok od ekranu i popatrzyć w dal w różnych kierunkach. Można ćwiczyć mięśnie gałek ocznych, zataczając oczami ósemki w poziomie. Można też zamknąć i zasłonić oczy dłońmi, wpatrywać się w ciemność – wtedy narząd wzroku odpoczywa. Innym sposobem relaksu dla oczu jest patrzenie na specjalny trójwymiarowy obrazek (stereogram).

Co jeść, aby wzmocnić wzrok?

W naszej diecie powinny być obecne świeże owoce i warzywa, które zawierają witaminy A, C i E oraz beta-karoten, a także cynk, selen, magnez, cholinę, luteinę oraz produkty zawierające substancje hamujące powstawanie wolnych rodników. Można polecić marchew i świeży sok tłoczony z marchwi, natkę pietruszki, czarne jagody (borówka czernica), botwinkę, szczaw, paprykę, pomidory, szpinak, brokuły, sałatę, cykorię, dynię i pestki z dyni, orzechy włoskie, cytrusy, morele, porzeczki, truskawki, kiwi, mango, awokado, winogrona, kukurydzę. Korzystnie na wzrok wpływa spożywanie tłustych ryb morskich, masła, pełnotłustego mleka, żółtek jaj.

Co jakiś czas można zażyć preparat zawierający np. wyciąg z borówki czernicy.

 



Źródło: kobieta.onet.pl

#oczy

BS