10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Jak znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie AC dla starego samochodu: poradnik dla właścicieli

Na dzień 31 grudnia 2022 roku w bazach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zarejestrowanych było około 26,675 mln samochodów osobowych. Część z nich to tzw. martwe dusze, które obejmują samochody niewyrejestrowane i nieanulowane, w przypadku których upłynęło ponad 10 lat od daty pierwszej rejestracji w kraju. Jeśli wykluczyć je z puli zarejestrowanych pojazdów, to średni wiek auta w Polsce wynosi niespełna 16 lat. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że na polskich drogach jeżdżą stare samochody. Jak je korzystnie ubezpieczyć?

Foto:materiał prasowy
Foto:materiał prasowy
Adobe Stock

Ubezpieczenie OC – obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Każdy samochód, bez względu na jego wiek, musi być ubezpieczony w ramach obowiązkowego ubezpieczenia samochodowego OC, tj. odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Nie ma więc znaczenia, czy auto ma 3, 5 czy 15 lat. Zawsze, jeśli tylko jest zarejestrowane w urzędzie i dopuszczone do użytku na drodze, musi mieć ważne OC.

Przy jego wykupywaniu i obliczaniu składki na OC można uzyskać atrakcyjniejszą cenę dzięki bezszkodowemu przebiegowi historii ubezpieczenia właściciela albo poprzez tzw. zniżki marketingowe. Na przykład firma ubezpieczeniowa UNIQA za sam fakt wykupienia OC przez internet daje klientom 15 proc. rabatu.

Pamiętajmy, że każde ubezpieczenie OC, czy to nowego, czy starszego auta, zawsze obejmuje ten sam zakres ochrony przed ponoszeniem finansowych skutków spowodowania szkód osobowych lub majątkowych w ruchu drogowym. Zakres polisy OC i wysokość sum gwarancyjnych wskazują przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Natomiast oprócz OC pojazdu właściciel starszego auta może też zdecydować się na inne, dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, między innymi na wykupienie autocasco. Czy warto je wybrać?

Ubezpieczenie AC dla starego samochodu

Ubezpieczenie autocasco, w skrócie nazywane polisą AC, zaliczane jest do grona dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych i można, ale nie trzeba go wykupywać. To indywidualna decyzja każdego właściciela pojazdu. Z uwagi na fakt, że AC nie jest obowiązkowe, towarzystwa nie są zobowiązane, by każdemu klientowi zaoferować podpisanie polisy AC.

Do tego mogą określać własne warunki umowy ubezpieczeniowej, które podlegają negocjacjom.
AC chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych w aucie przez samego kierowcę, nieznane osoby trzecie czy siły natury i dzikie zwierzęta. W zakresie ochrony może znaleźć się także ryzyko pożaru auta czy jego kradzieży.

Wiek pojazdu ma niebagatelne znaczenie przy ubezpieczaniu w ramach AC starego samochodu. Towarzystwa mogą odmówić zawarcia polisy AC dla aut np. ponad 10-letnich. Niektórzy mają w swojej ofercie autocasco dla starych pojazdów, ale jego warunki mogą być mniej korzystne w porównaniu z ubezpieczaniem młodszych samochodów.

Spowodowane jest to tym, że ubezpieczyciel bierze pod uwagę zwiększone ryzyko awarii czy usterki, która prowadzić może do powstania szkody.

Czy warto wykupić autocasco na stare auto?

Na pytanie, czy i kiedy warto wykupić ubezpieczenie AC dla starszego samochodu, każdy właściciel musi sobie odpowiedzieć samodzielnie. Jeśli polisa dla takiego auta kosztuje np. 2000 zł na rok, a samo auto jest warte 4000 zł, to jest to dyskusyjne, czy warto je ubezpieczyć.

Jednak to dobry pomysł, jeśli marka samochodu jest zaliczana do grona aut najczęściej kradzionych. Wtedy warto wykupić AC obejmujące takie ryzyko.

Można rozważyć objęcie starego pojazdu AC, jeśli jego postój odbywa się np. na ulicy, gdzie jest wysoce narażony na zarysowania i inne szkody.

Szukasz taniego AC na stary pojazd? Warto wykupić ubezpieczenie AC po porównaniu różnych ofert

Ile kosztuje ubezpieczenie starego samochodu w AC? Przy wyliczaniu wysokości ceny można posłużyć się kalkulatorem internetowym. Wyświetli składkę na AC starego auta. Będzie ona uzależniona jednak nie tylko od marki, modelu czy wieku pojazdu, ale i wielu innych kwestii, jak udział własny w szkodzie, naprawa na kosztorys czy w warsztacie, naprawa z wykorzystaniem zamienników, a nie oryginalnych części itp. Często w przypadku AC dla starych aut obligatoryjny jest właśnie udział własny w szkodzie. Ubezpieczyciel nie godzi się też na naprawę leciwego auta w ASO, a tylko na kosztorys, w dowolnie wybranym warsztacie, a przy tym bierze pod uwagę amortyzację części przy szacowaniu odszkodowania.

Więcej informacji:

https://niezalezna.pl/490328-oc-starego-auta-i-ubezpieczenie-ac-dla-starego-samochodu

https://niezalezna.pl/491266-jakie-dokumenty-i-informacje-sa-potrzebne-by-ubezpieczyc-nowy-samochod-z-salonu

 



Źródło: niezalezna.pl

artykuł sponsorowany