Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy program skierowany do dzieci i młodzieży z terenów popegeerowskich. - Program, z którym startujemy, program 500 mln zł, w którym przeznaczamy komputery i tablety dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich, ma na celu wyrównanie przede wszystkim szans - wyjawił.
Premier Mateusz Morawiecki w czasie poniedziałkowej wizyty w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach w woj. mazowieckim zapowiedział start programu wsparcia, który ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z terenów popegeerowskich.
- Program, z którym startujemy, program 500 mln, w którym przeznaczamy komputery i tablety dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich, ma na celu wyrównanie przede wszystkich szans
- wyjaśnił. Dodał, że jest to forma wyrównania szans rozwojowych.
Premier stwierdził, że jest to "duży program modernizacyjny. - Jestem pewien, że w najbliższych miesiącach te szanse będą wyrównywane - zaznaczył.
Premier @MorawieckiM w szkole w #Zatory: Uczymy się poprzez kontakty, a wśród dzieci i młodzieży ten kontakt z nauczycielem jest bardzo ważny. Mam nadzieję, że to już ostatnie dni sytuacji, gdy nie ma tej bezpośredniej relacji uczniów z nauczycielem. pic.twitter.com/vDx6wX4kOL
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 14, 2022
Premier @MorawieckiM w #Zatory: Nie wszystkie szkoły pod względem wyposażenia technicznego miały równy start. Szczególnie we wsiach popegeerowskich, ze względu na zaszłości, nie miały one takich samych możliwości jak gdzieś indziej.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 14, 2022
Premier @MorawieckiM w #Zatory: Program, z którym startujemy dla dzieci i młodzieży, ma na celu wyrównanie szans rozwojowych. To duży projekt inwestycyjny. Dzięki współpracy z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem i ministrem @jciesz wierzę, że te szanse zostaną wyrównywane.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 14, 2022
Premier @MorawieckiM w #Zatory: Wyludnienie na terenach wiejskich wynika z niedoinwestowanej przez lata infrastruktury - drogi, dostęp do internetu i informatyzacja. Program wsparcia z RFIL to budowa i modernizacja dróg, szkół, szpitali, ale też inwestycji wodno-kanalizacyjnych.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 14, 2022
W ramach programu gminy, powiaty i miasta w całej Polsce mogą otrzymać bezzwrotne wsparcie z Funduszu przeciwdziałania COVID-19 na inwestycje bliskie ludziom. ⤵️ pic.twitter.com/ePgUztmirI
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 14, 2022
Premier @MorawieckiM w #Zatory: Program jest symbolicznym otwarciem nowej epoki w szkolnictwie, epoki wyrównywania szans. Dzieci i młodzież, z którymi dzisiaj rozmawiałem, mają ambicje i marzenia, ale muszą mieć odpowiednie narzędzia do realizacji tych marzeń.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 14, 2022
Premier @MorawieckiM w #Zatory: Dziękuję wszystkim państwu tutaj w szkole w Zatorach, ale także wszystkim ludziom w całej Polsce, którzy w takich miejscowościach, jak ta na terenach wiejskich, robią wszystko, żeby one nie były terenami zapomnianymi, wyludniającymi się.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 14, 202
- Cieszę się, że inaugurujemy program skierowany do obszarów wiejskich, tych, które przez lata były zapomniane. To program, w ramach którego przeznaczamy 0,5 mld na doposażenie dzieci z rodzin popegeerowskich w laptopy i sprzęt komputerowy. Ten deficyt było widać zwłaszcza wtedy, gdy weszło nauczanie zdalne, a ten program będzie się tym deficytom przeciwstawiał
- powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Zatorach.
Przypomniał, że to nie jest jedyny program przeznaczony dla środowisk popegeerowskich. Wskazał, że gminy wiejskie i środowiska popegeerowskie mogą korzystać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, przez Program Inwestycji Strategicznych, będący częścią Polskiego Ładu.
- Szczególnie ważne podkreślenia jest, że jest dedykowany program inwestycji strategicznych dla środowisk popegeerowskich. To jest bardzo ważne, bo gminy, które mają takie środowiska i takie miejscowości, nie muszą konkurować z innymi środowiskami, tylko przeznaczyć te środki na infrastrukturę, na poprawę jakości życia na ws
- powiedział Henryk Kowalczyk.
Stwierdził, że ma nadzieję, że program mający na celu zaopatrzenie dzieci z rodzin ze środowisk popegeerowskich w komputery jest początkiem dalszych działań, nakierowanych na tę grupę społeczną. - Minister Cieszyński snuje dalsze plany. Mam nadzieję, że będziemy dalej współpracować, że będziemy tworzyli montaż finansowy z premierem i ministrem, aby dbać o te środowiska - dodał.