- Zrealizowany został najważniejszy cel Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju z jednoczesnym wzrostem spójności - napisał dzisiaj na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys. Przedstawił wykres, z którego wynika, że poziom dochodów w 2020 r. w Polsce osiągnął 77 proc. średniej unijnej, realizując tym samym cel założony w planie premiera Mateusza Morawieckiego.
Borys swój wpis zamieścił - jak zaznaczył - "w kontekście dyskusji o efektach Planu Morawieckiego".
Przedstawione przez szefa PFR dane, pokazują zbliżanie się polskiego PKB na osobę do średniej unijnej.
W kontekście dyskusji o efektach Planu Morawieckiego warto przypomnieć główny cel: „Poziom PKB na mieszkańca (PPP) ... osiągnie 75-78% średniej unijnej w 2020 r.”Poziom dochodów osiągnął 77%🇵🇱 Tym samym zrealizowany został najważniejszy cel #SOR z jednoczesnym wzrostem spójności pic.twitter.com/pyHKfdOf3N
— Paweł Borys (@PawelBorys_) February 17, 2021
Cel główny Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju został opisany jako "tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i teytorialnym".
Według przedstawionych w tabelach założeń, w roku 2020 PKB na 1 mieszkańca według PPP (pol. parytetu siły nabywczej) miał wynieść 75-78 proc. unijnej średniej, a w 2030 r. - 95 proc.
(źródło: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, gov.pl)
Choć pandemia COVID-19 i będący jej następstwem koronakryzys widocznie wpłynął na gospodarkę i przyhamował wysokie tempo wzrostu gospodarczego, Paweł Borys, prezes PFR, optymistycznie patrzy w przyszłość przy założeniu ustablizowania się sytuacji epidemicznej.
- Rok 2021 będzie rokiem odbudowy. Myślę, że mamy szansę na wzrost powyżej 4 proc. i dość solidne będą też wyniki w latach 2022-2023
- powiedział Borys podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego na sesji "Gospodarka po pandemii - nowe otwarcie".
Prezes PFR podkreślił, że powrót wzrost gospodarczego jest ważny w momencie, gdy wycofywana będzie pomoc państwa dla branż dotkniętych skutkami pandemii.