O inwestycji, która bez wątpienia jest nowatorska, poinformowała 9 września w specjalnym komunikacie spółka KGHM Polska Miedź. Z przekazanych wiadomości wynika, że powstająca elektrownia fotowoltaiczna, która budowana jest w Legnicy, będzie funkcjonować w oparciu o technologię 4.0.
„Co oznacza obiekt w pełni zinformatyzowany i zautomatyzowany, wyposażony w wirtualną dyspozytornię (Control Room) i wybudowany zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej”
– podkreślono.
Z kolej szef inwestora mówił o znaczeniu powstającej elektrowni. „Budowa elektrowni fotowoltaicznej to dla nas duży krok w kierunku samowystarczalności energetycznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. To istotny element polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej KGHM i korzyść dla lokalnej społeczności” – powiedział Bernard Cichocki, prezes KGHM ZANAM.
Inwestycja dopiero ruszyła, ale ma być przeprowadzona w błyskawicznym tempie – budowa elektrowni zakończy się jeszcze 2020 r. Zgodnie z założeniami roczny poziom produkowanej energii wyniesie około 3 GWh.
Elektrownia w Legnicy będzie nowatorska, w pełni zautomatyzowana, a system monitorowania wysokiej rozdzielczości umożliwia – jak podkreśla KGHM Polska Miedź – „diagnostykę stanu technicznego i zdalne wykrywanie usterek przez całą dobę, siedem dni w tygodniu”.
DANE Z BUDOWY (źródło kghm.com)
- Obszar zabudowy elektrowni – 39535,00 mkw.
- Elektrownia będzie wyposażona w 9534 sztuki paneli fotowoltaicznych, powierzchnia paneli to 2,2 krotność powierzchni pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, a łączna długość ustawionych w rzędzie paneli to ponad 15 km.
- Łączna długość wykorzystanych w elektrowni przewodów – to 142 km, a waga miedzi w przewodach – 4,3 tony.
- Docelowa moc elektrowni – 3,146 MWp.
- Roczny poziom produkcji energii – około 3 GWh.