Z 36 do 50 proc. wzrósł w ostatnich dwóch latach odsetek polskich przedsiębiorców, którzy przyznają, że padli ofiarą nadużyć – wynika z raportu PwC. Ten wzrost wiąże się z coraz lepszymi sposobami wykrywania nieprawidłowości i działalnością tzw. sygnalistów.
Połowa polskich przedsiębiorców przyznaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat padła ofiarą nadużyć.
Co druga firma w wyniku oszustwa straciła ponad 400 tys. zł. 45 proc. oszustw udało się wykryć dzięki tzw. sygnalistom – wynika z raportu PwC pt. „Kto i jak okrada polskie firmy”. Dane te wskazują na wzrost nadużyć od poprzedniego badania z 2016 r., kiedy 36 proc. przedsiębiorców ujawniło, że padli ofiarą oszustwa.
Z badania PwC wynika, że w wykrywaniu oszustw zdecydowanie wzrosła rola tzw. sygnalistów. Jeszcze dwa lata temu, w 2016 r., wskaźnik ten wynosił jedynie 9 proc., a teraz aż 45 proc. To dużo więcej niż światowa średnia dla przestępstw wykrytych z udziałem sygnalistów, którą szacuje się na 27 proc.
– Właśnie coraz lepszymi sposobami wykrywania oszustw należy tłumaczyć wzrost liczby ujawnianych nadużyć
– twierdzą analitycy.
Wzrost nadużyć od ostatniego badania z 2016 r. eksperci PwC stwierdzili nie tylko w Polsce. Liczba ujawnionych oszustw urosła w Europie Środkowo-Wschodniej z 31 do 43 proc., a na świecie z 36 do 49 proc. – Wzrostowy trend liczby nadużyć w firmach na całym świecie jest zjawiskiem niezwykle niepokojącym, nawet jeśli część tego wzrostu wiąże się z coraz skuteczniejszym wykrywaniem nieprawidłowości – ocenia Marcin Klimczak z PwC.
Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Serdecznie polecamy weekendowe wydanie "#GPC":
— GP Codziennie (@GPCodziennie) 2 marca 2018
Paweł Kryszczak: "Obroniliśmy pomnik papieża Polaka"
Klaudia Dadura: "Koniec wzajemnych oskarżeń, czas na dialog"
Jan Kamieniecki: "Co druga polska firma ofiarą oszustwa"https://t.co/1HYRtWiDJA - Codziennie. Blisko Ciebie. pic.twitter.com/Edn5kjYxR6