Aprecjacja nominalnego efektywnego kursu złotego o 1 proc. powoduje spadek poziomu cen konsumpcyjnych (CPI) o ok. 0,09 proc. – informuje NBP w opublikowanych wynikach badania o transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Wskazano również, że istotnym kanałem transmisji polityki pieniężnej w Polsce jest kurs walutowego.
„Wyniki modeli jednorównaniowych oraz modeli bazujących na transmisji egzogenicznych szoków kursu walutowego przez łańcuch cen wskazały, że aprecjacja nominalnego efektywnego kursu złotego o 1 proc. powoduje spadek poziomu cen konsumpcyjnych (CPI) o ok. 0,09 proc. Skala tego wpływu może się jednak zwiększać wraz ze wzrostem inflacji, osiągając nawet 0,15 proc. w warunkach wysokiej dynamiki cen”
– stwierdzono w publikacji.
Dodano, że badania sugerują, że możliwy jest jeszcze mocniejszy wpływ zmiany kursu złotego, bo 1-procentowa aprecjacja kursu walutowego może prowadzić „do spadku poziomu cen konsumpcyjnych (HICP przy założeniu stałych podatków pośrednich) nawet o ok. 0,2 proc.”.
Jednocześnie w badaniu wskazano, że wyniki symulacji z użyciem modeli wskazują, że po zaostrzeniu polityki pieniężnej, skutkującej wzrostem stopy WIBOR 3M o 1 pkt. proc. na okres jednego kwartału, następuje szybka aprecjacja nominalnego efektywnego kursu walutowego (o 0,8 proc.-1,2 proc.).
„Bardziej restrykcyjne warunki monetarne z pewnym opóźnieniem przyczyniają się do osłabienia aktywności gospodarczej, obniżając roczną dynamikę PKB maksymalnie o 0,3 pkt. proc. (po 2-4 kwartałach od zmiany stopy procentowej). Aprecjacja kursu walutowego oraz osłabienie popytu oddziałują w kierunku obniżenia dynamiki cen, prowadząc do spadku rocznej inflacji CPI maksymalnie o 0,3 pkt. proc. (po 6 kwartałach od zmiany stopy procentowej)”
– podano w publikacji NBP.
Dodano tam, że w zbliżonej skali obniża się także inflacja bazowa - (o 0,2-0,3 pkt. proc., po 6-8 kwartałach).
„Spadek tych dwóch miar inflacji jest jednak w różnym stopniu generowany przez poszczególne kanały transmisji: podczas gdy za reakcją inflacji CPI prawie w połowie odpowiadają efekty kanału kursu walutowego, jego znaczenie w przypadku inflacji bazowej jest wyraźnie mniejsze (ok. 25 proc.), natomiast dominujący wpływ wywierają w jej przypadku efekty zmian oczekiwań inflacyjnych oraz kanału stopy procentowej”
– wskazano w publikacji NBP.