Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

NBP i IPN zaprezentowali monetę okolicznościową z bohaterem antykomunistycznego podziemia

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Gen. J. Gąsiorowskiego w Częstochowie uroczyście zaprezentowano srebrną monetę okolicznościową o nominale 10 zł wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski z cyklu Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni poświęconą Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. Warszyc. Zaprezentowana moneta jest szesnastą wydaną przez NBP w tej serii.

Foto: Awers i rewers monety „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” – Stanisław Sojczyński „Warszyc”
Foto: Awers i rewers monety „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” – Stanisław Sojczyński „Warszyc”
NBP

"Spotykamy się, żeby podziękować NBP (...), za to że żołnierze wyklęci znaleźli należne miejsce na polskich monetach. Bo przecież o Polskę walczyli, o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. A na tej mapie walki o wolną Polskę, szczególne miejsce ma Częstochowa, bo tu walczył i tu założył Konspiracyjne Wojsko Polskie kapitan Stanisław Sojczyński +Warszyc+"

- powiedziała Deputowana do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska.

Dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN, podziękował Jadwidze Wiśniewskiej za organizowanie od lat konkursów dla młodzieży szkolnej, dotyczących "żołnierzy niezłomnych". "Mimo całej powagi instytucji, jaką reprezentuje pani Poseł, jest to (jej) osobista inicjatywa i efekt osobistego zaangażowania" - powiedział między innymi. Monety w serii poświęconej żołnierzom wyklętym-niezłomnym są nagrodami tych w konkursach.

W uroczystości wzięli udział syn "Warszyca" Stanisław Sojczyński, wnuk Zdzisław Sojczyński oraz prawnuk Grzegorz Sojczyński.

Kapitan S. Sojczyński z zawodu był nauczycielem, walczył w kampanii 1939 roku, podczas okupacji kontynuował walkę w partyzantce, po ustaniu działań przeciw Niemcom prowadził zbrojny opór przeciw władzy komunistycznej na czele utworzonego przez siebie Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Dużą aktywność bojową przejawiał w regionie częstochowskim i samej Częstochowie, tu został zdradzony i zatrzymany przez UBP, następnie w Łodzi skazany na śmierć i stracony. 

 



Źródło: pap, niezalezna.pl

#NBP #Bank centralny #monety #Żołnierze Niezłomni

wb