Osoby pracujące w Niemczech, nawet jeśli mieszkają na stałe w Polsce, mają prawo do pobierania tzw. Kindergelt. To niemieckie świadczenie rodzinne, które można otrzymać po spełnieniu odpowiednich warunków.
Kindergeld to świadczenie rodzinne wypłacane na dzieci w Niemczech, które przysługuje również obywatelom innych krajów Unii Europejskiej, w tym oczywiście Polski. Wynosi 250 euro, czyli przy obecnym kursie około 1050 zł miesięcznie. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.
Przede wszystkim trzeba pracować w Niemczech, i to przez co najmniej 183 dni w roku. Dodatkowo 90 proc. dochodów powinno pochodzić z Niemiec i tam być opodatkowane. W takim przypadku zarówno pracownik, jak i jego rodzina mogą mieszkać na stałe w Polsce.
Do niemieckiego zasiłku rodzinnego na dzieci kwalifikują się także osoby na stałe zameldowane za zachodnią granicą, podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Kwota 250 euro należy się na każde dziecko do 18 roku życia, a także na dzieci w wieku 18-25 lat, jeżeli uczą się, szkolą zawodowo, odbywają praktyki, a także angażują w wolontariat. Kindergelt może pobierać tylko jeden z rodziców.
Jeżeli zainteresowany przepracował co najmniej cztery miesiące w Niemczach powinien złożyć wniosek o zasiłek rodzinny w niemieckim urzędzie rodzinnym (Familienkasse). Polską wersję wniosku można znaleźć tutaj
Do wniosku trzeba dołączyć kopię aktu urodzenia dziecka oraz zaświadczenie o zatrudnieniu od niemieckiego pracodawcy. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech wymagane są dokumenty potwierdzające rejestrację firmy lub ostatnie zeznanie podatkowe.
Jeśli na dane dziecko pobierane jest w Polsce świadczenie 800 plus, w Niemczech można ubiegać się o Kindergeld w wysokości stanowiącej różnicę między kwotą niemieckiego zasiłku a polskim świadczeniem. Jest to tzw. dodatek dyferencyjny.