Podczas Nocy Muzeów dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa stała Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności poświęcona walce o wolność w czasach PRL. Były także warsztaty i gry historyczne. Wszyscy chętni mieli okazję do wykonania pieczęci, a także imitacji pozłacanych medali upamiętniających 9 górników zamordowanych przez ZOMO w czasie strajku w kopalni Wujek.
Noc Muzeów zakończyły: multimedialny pokaz historyczny na jednej ze ścian kopalnianych budynków oraz spektakl "Teatr domowy stanu wojennego" w wykonaniu uczniów i absolwentów chorzowskiego LO im. Juliusza Słowackiego.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności znajduje się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni Wujek, w której 16 grudnia 1981 r. członkowie plutonu specjalnego ZOMO strzelali do strajkujących górników, zabijając dziewięciu z nich.
Przykopalniane muzeum powstało w 2008 r. Przed rozbudową, zakończoną pod koniec 2021 r., składało się z trzech sal wystawowych, w których ukazana była m.in. historia kopalni z makietą odwzorowującą teren kopalni oraz przebieg działań sił milicyjno-wojskowych podczas pacyfikacji zakładu. Po muzeum od lat oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku.
Po przebudowie ŚCWiS znacząco powiększyło się, obejmując dwa kolejne poziomy. Ekspozycja mieści się nie tylko – jak wcześniej – na parterze, ale też na podniesionym poddaszu i w podziemiach. Wystawa prezentuje historię PRL-u - przede wszystkim działalność opozycji demokratycznej, m.in. powstanie NSZZ Solidarność, wizyty Jana Pawła II, strajki, stan wojenny, pacyfikację Wujka i jej efekty oraz przebieg sądowych procesów, w których sądzeni byli sprawcy tej zbrodni.