W Gdańsku wybudowano ogromne zbiorniki na ropę naftową – ich powstanie należy do programu Mega inwestycje PERN. Jak są wielkie? Dla porównania: te o pojemności 100 tysięcy metrów sześciennych, odpowiadają niemal 1200 kolejowym cysternom! „Polska zrobiła milowy krok w budowaniu niezależności energetycznej na rynku ropy” – podkreśla inwestor.
Nowe zbiorniki pojawiły się w dwóch lokalizacjach, ale położonych blisko siebie. W Terminalu Naftowym w Gdańsku oddano do użytku cztery zbiorniki o łącznej pojemności 345 tysięcy m3, a wcześniej w bazie surowcowej (także w stolicy Trójmiasta) zakończono budowę dwóch „stutysięczników”. Czyli zwiększono możliwości przechowywania ropy naftowej o ponad pół miliona metrów sześciennych
„Obie inwestycje pozwolą polskim rafineriom na sprowadzanie różnorodnych gatunków ropy i ich magazynowanie, bo dziś o zakupie takiego towaru decyduje nie tylko jego cena czy jakość, ale przede wszystkim pewność dostawy”
– podkreśla PERN. Szefowie przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za infrastrukturę krytyczną dodają, że dzięki tym inwestycjom Polska staje się suwerenna w obszarze ropy i paliw.
#MegainwestycjePERN Terminal Naftowy oraz Baza Gdańsk pozwolą polskim rafineriom na sprowadzanie różnorodnych gatunków ropy i ich magazynowanie. Nasi Klienci zyskali możliwość jeszcze bardziej elastycznego reagowania na zmiany sytuacji rynkowej. pic.twitter.com/idIzoBmXfA
— PERN SA (@pern_sa) November 13, 2020
Wybudowanie zbiorników ma znaczenie strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, bowiem zwiększa możliwość przechowywania surowca w ogromnych ilościach, ale równocześnie daje gwarancję jego dostaw do rodzimych rafinerii.
Koniecznie trzeba też podać kilka danych, bo robią one wrażenie nawet na laikach. Zacytujemy informacje zawarte w komunikacie PERN:
„Zrealizowana inwestycja w TNG to trzy zbiorniki, każdy o pojemności 100 tys. m³ i jeden o pojemności 45 tys. m³ . W trakcie budowy jest jeszcze jeden zbiornik, o pojemności 45 tys. m³, który zostanie włączony do istniejącej infrastruktury w sierpniu 2021 roku. W Bazie Gdańsk z kolei powstały dwa zbiorniki – po 100 tys. m³ każdy”.
Za pomocą samych cyfr trudno ogarnąć skalę przedsięwzięcia, ale doskonale pomoże to zobrazować pewne porównanie – stutysięczny zbiornik ma pojemność porównywalną do 1176 wagonów cysternowych!
#MegainwestycjePERN – Terminal Naftowy i Baza Gdańsk powstały w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na pojemności magazynowe ropy#bezpieczeństwoenergetyczne pic.twitter.com/hMxzQKLdeb
— PERN SA (@pern_sa) November 12, 2020
Inwestycje zwiększają pojemność magazynową na ropę naftową PERN do 4,1 mln m³. Co równie ważne, zbiorniki wybudowano – przy udziale polskich przedsiębiorstw - wraz z infrastrukturą niezbędną do eksploatacji.
„Zostały zaprojektowane jako stalowe, naziemne, z dachem pływającym, wyposażone w systemy nadzorujące poziom napełnienia i temperatury ropy, a także systemy przeciwpożarowe i rozwiązania zapobiegające niekontrolowanemu rozlewowi, w postaci dodatkowej osłony”
– czytamy.
„Magazyny zostały również wyposażone w monitoring szczelności dna z zabezpieczeniem wód gruntowych przed skażeniem, układ detekcji węglowodorów, sygnalizacji pożaru i układ pomiarowy poziomu ropy, jej gęstości i temperatury oraz położenia dachu”.
— PERN SA (@pern_sa) November 10, 2020
Budowa w Gdańsku zbiorników magazynowych na ropę to element programu „Mega inwestycje PERN”. Oczywiście, założeń jest znacznie więcej: „rozbudowa Terminalu Naftowego (390 tys. m³ ) oraz baz paliw (I etap 128 tys. m³ , II etap, obecnie realizowany – 222 tys. m³, III etap – projektowany) w Koluszkach, Rejowcu, Małaszewiczach, Emilianowie i Dębogórzu, a także rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia i naftowego Gdańsk-Płock.”
„Wszystkie te projekty zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski”
- zapewniają szefowie PERN.