Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Zmieniające się oblicze PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna to nie tylko największy dostawca energii w Polsce, ale i przedsiębiorstwo angażujące się w działania społeczne. Grupa stawia też w swojej strategii na działania prośrodowiskowe i wspiera ochronę przyrody. Temu służy również umowa o partnerstwie strategicznym, którą podpisały PGE i Liga Ochrony Przyrody. Współpraca zakłada realizację działań z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej.

pixabay.com/ersi

Podczas konferencji, w trakcie której podpisano umowę Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podkreślił, że pierwsze pokolenie ekologów na ziemiach polskich, które pojawiło się na początku XX wieku, pochodziło ze środowisk konserwatywnych.

– To właśnie Polscy konserwatyści należeli do twórców Ligi Ochrony Przyrody założonej w 1928 r., najstarszej polskiej organizacji ekologicznej – zaznaczył. 

Najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce

– Chcemy nawiązywać do tych tradycji. Partnerstwo strategiczne z Ligą Ochrony Przyrody pozwala nam rozszerzyć nasze starania w zakresie troski o przyrodę i wspólnie realizować projekty środowiskowe, edukacyjne i ekologiczne. Zaangażowanie w ochronę środowiska znajduje swoje odzwierciedlenie w realizacji wielu projektów prośrodowiskowych Grupy PGE oraz współpracy z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz przyrody i ochrony środowiska – dodał.

Warto przypomnieć, że po zakończeniu I wojny światowej, już 17 grudnia 1919 r. w Warszawie grono przyrodników i krajoznawców wystąpiło z wnioskiem o powołanie Tymczasowej Państwowej Komisji Ochrony Przyrody. Następnie w 1920 r. powołano Państwową Radę Ochrony Przyrody, na której czele stanął wybitny polski przyrodnik, wspaniały znawca Tatr, prof. Władysław Szafer. On też w 1923 r., zainspirowany działającą prężnie od 1909 r. Szwajcarską Ligą Ochrony Przyrody, powziął zamiar utworzenia w Polsce Ligi Ochrony Przyrody.

– Liga Ochrony Przyrody jako najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce zrzesza zarówno miłośników, jak i osoby zawodowo zajmujące się ekologią oraz ochroną środowiska. Działania podejmowane na rzecz edukacji ekologicznej realizowane są m.in. poprzez projekty, konkursy, szkolenia i olimpiady skierowane nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych – powiedział Paweł Sałek, prezes zarządu Ligi Ochrony Przyrody. – Partnerstwo strategiczne z PGE Polską Grupą Energetyczną daje możliwości rozszerzenia działań koncentrujących się na kształtowaniu i budowaniu właściwych postaw człowieka zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, a także popularyzacji wiedzy przyrodniczej. LOP może pochwalić się wieloletnią pracą na polu edukacji przyrodniczej, popartą merytoryczną wiedzą oraz doświadczeniem członków – dodał. 

Góra Kamieńsk, sokoły i raporty o stanie przyrody

Jedna z najbardziej znanych inicjatyw LOP dotyczy wydawnictwa Przyroda Polska, które co miesiąc pojawia się na rynku. Dużą rolę w ochronie przyrody i środowiska w Polsce odgrywają też opracowywane przez Ligę raporty o stanie przyrody i środowiska oraz wnioski i postulaty zgłaszane do władz państwowych. Pierwszy „Raport o stanie środowiska przyrodniczego w Polsce i zagrożeniu zdrowia ludzkiego” został przygotowany przez Radę Naukową ZG LOP w 1981 r.

 – W obecnych czasach, gdy firmy poświęcają coraz więcej uwagi ochronie środowiska, warto współpracować z tak poważną grupą energetyczną, jaką jest PGE – podkreśla prezes Sałek.

Prezes LOP, wyliczając działania PGE w zakresie ochrony przyrody, wskazał m.in. Górę Kamieńsk w okolicach Bełchatowa.

– Mamy tam piękny las, zainstalowane wiatraki, co jest dobrym przykładem realizacji odnawialnych źródeł energii – powiedział prezes Sałek. – Wiele gatunków chronionych, szczególnie sokoła wędrownego, znajduje miejsca bytowania na instalacjach należących do PGE – podkreśla prezes Sałek.

Para sokołów zagnieździła się np. na kominie Elektrowni Bełchatów. 

Pracownicy Grupy PGE posadzili niemal 600 tys. drzew

W ramach partnerstwa strategicznego Ligi Ochrony Przyrody i PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Fundacja PGE będzie wspólnie z LOP realizować projekty środowiskowe, edukacyjne i ekologiczne. Planowane wspólne przedsięwzięcia to m.in. konferencje naukowe, wydawnictwa dydaktyczno-edukacyjne, konkursy dla szkół, ale także szereg działań z zakresu bioróżnorodności, w tym nasadzenia drzew czy zagospodarowanie łąk kwietnych.

Warto dodać, że PGE Polska Grupa Energetyczna od wielu lat dba o potrzeby społeczne i środowiskowe w swoim otoczeniu. Jednym z najważniejszych działań jest realizowany od 2000 roku program „Lasy Pełne Energii”. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz stanu wód gruntowych, a także odbudowa drzewostanu w polskich lasach. Przez 21 lat Pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami posadzili blisko 600 tys. drzew. PGE współpracuje również ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, Biebrzańskim Parkiem Narodowym, Roztoczańskim Parkiem Narodowym, Kampinoskim Parkiem Narodowym, Nadleśnictwem Gryfino i rzeszowskim oddziałem Ligi Ochrony Przyrody w zakresie wspierania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

 

 



Źródło: Materiał Partnera

Mariusz Andrzej Urbanke