Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Więcej węgla, mniej gazu. Polska ścieżka do energetyki bezemisyjnej

Będziemy dochodzić do energetyki bezemisyjnej stawiając jako paliwo przejściowe na węgiel, w miejsce gazu; będziemy zmniejszać gaz, a zwiększać węgiel – mówił w środę w Katowicach wiceszef MAP Marek Wesoły. Uznał, że wielkość wydobycia węgla powinna zapewniać bezpieczeństwo w tej drodze.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego na poświęconej górnictwu sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach był pytany o perspektywy dla branży.

Jak ocenił, perspektywy te należy dzisiaj rozpatrywać przez pryzmat agresji Rosji na Ukrainę – zupełnie inaczej, niż jeszcze dwa-trzy lata temu. „Wydaje się, że my, jako przedstawiciele rządu, dzisiaj zmieniamy to podejście do energetyki, do węgla również zmieniamy o tyle, o ile oczywiście w praktyce da się to zmienić. Próbujemy jednak odpowiedzieć na ten kryzys, zarówno energetyczny, jak też kryzys wojenny na wschodzie” – zadeklarował.

Nawiązując do niedawnego przyjęcia przez Parlament Europejski kluczowych dyrektyw i rozporządzeń pakietu Fit for 55 Wesoły uznał, że wiąże się to z „kompletnym brakiem refleksji” w odniesieniu do geopolityki Europy.

No bo kolejne rozporządzenia, kolejne dokumenty, które raczej idą w jednoznacznie wyznaczonym zielonym kierunku, niestety, nie patrząc na rzeczywistość, kontynuuje się kontynuuje się pewną politykę. A przecież absolutnie dzisiaj przyszłość energetyczna Europy została zachwiana. Te dominujące państwa, które chciały w Unii Europejskiej postawić całą energetykę na rosyjskim gazie powinny jednak podejść do tego w sposób głęboko refleksyjny i zmienić tę rzeczywistość

– uznał.

„My patrzymy na przede wszystkim na bezpieczeństwo naszych obywateli, na bezpieczeństwo naszego kraju, na bezpieczeństwo energetyczne. Oczywiście jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i staramy się sprostać tym wszystkim wyzwaniom, które Unia przed sobą stawia, jednocześnie będąc jednak głosem rozsądku Unii Europejskiej i będąc głosem wskazującym na te na te niepewności, które się pojawiły” – ocenił wiceminister aktywów.

W ramach własnego państwa zmieniamy politykę: w miejsce gazu jako paliwo przejściowe wstawiamy na dzisiaj nasz surowiec, węgiel. Będziemy robić wszystko, aby wydobycie węgla w najbliższym czasie wystarczało nam na to, abyśmy w sposób bezpieczny dla naszego państwa dochodzili do nowej energetyki - do tej energetyki bezemisyjnej, która jest w przyszłością

– wskazał.

„Będziemy to robić w oparciu o własny surowiec, również zmniejszając gaz, zwiększając węgiel.(...)Przede wszystkim chcemy utrzymać kierunek, który wyznaczyliśmy sobie wraz ze stroną społeczną, ze społeczeństwem, z branżą w umowie społecznej (zakładającą stopniowe odchodzenie do węgla w perspektywie 2049 r. – PAP) i tego będziemy chcieli dotrzymać” – podkreślił.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#energetyka #węgiel #gaz #elektrownie #zielona energia

mt