Rząd planuje przedyskutować projekt uchwały dotyczący finansowania budowy elektrowni jądrowej w jednej z trzech gmin: Choczewo, Gniewino lub Krokowa. Zgodnie z informacją opublikowaną na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, elektrownia ma być oparta na amerykańskiej technologii reaktorów AP1000 i mieć moc elektryczną do 3750 MWe. Odpowiedzialnym za przygotowanie projektu jest pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
W projekcie uchwały, zamieszczonym w wkazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rząd zobowiązuje odpowiednie organy i podmioty do podjęcia działań mających na celu zapewnienie finansowania inwestycji oraz zwiększenie kapitału własnego spółki odpowiedzialnej za przygotowanie i realizację projektu. Ponadto, planuje się przeprowadzenie analizy dotyczącej konieczności stworzenia mechanizmu wsparcia w celu zrealizowania inwestycji.
W dokumencie podkreśla się, że jeśli środki finansowe, które mają zapewnić realizację inwestycji, zostaną uznane za pomoc publiczną, nie będą one wdrażane przed uzyskaniem decyzji Komisji Europejskiej, zgodnie z art. 107 ust. 3 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, potwierdzającą, że pomoc publiczna udzielana spółce jest zgodna z zasadami rynku wewnętrznego.
W listopadzie 2022 roku polski rząd ogłosił, że amerykańska firma Westinghouse dostarczy technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), która ma powstać na Pomorzu. Program ten zakłada budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach, a pierwszy blok elektrowni ma zostać uruchomiony w 2033 roku.
W maju 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmy Westinghouse i Bechtel podpisały umowę dotyczącą konsorcjum projektowego i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Spółka PEJ, będąca w pełni własnością Skarbu Państwa, ma przygotować proces inwestycyjny i pełnić rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ponadto, spółka PEJ ma być odpowiedzialna za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GWe, opartych na wielkoskalowych, wodnych ciśnieniowych reaktorach jądrowych trzeciej generacji (III+), oraz za eksploatację tych reaktorów.
W kwietniu 2023 roku spółka PEJ złożyła wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Decyzja zasadnicza ma potwierdzić zgodność inwestycji z obowiązującą polityką państwa, w tym polityką energetyczną. Ponadto, umożliwi inwestorowi (spółce Polskie Elektrownie Jądrowe) ubieganie się o kolejne decyzje administracyjne, takie jak decyzja lokalizacyjna i pozwolenie na budowę.
Westinghouse to firma dostarczająca technologię reaktorów jądrowych, usługi serwisowe i produkcję paliwa jądrowego, specjalizująca się w reaktorach wodnych ciśnieniowych PWR. Natomiast Bechtel to firma inżynieryjna zajmująca się m.in. budową i zarządzaniem projektami, mająca siedzibę w Reston w stanie Wirginia.